Alte sporturi Scrima

Autor: Maria Sorescu / 10 Dec. 2017

VIDEO / Revenire de poveste: Ana Maria Popescu a câştigat Grand Prix-ul de spadă de la Doha

Ana Maria Popescu (fostă Brânză) a revenit de puțin timp în competiții, iar prima răsplată a fost obținută la Doha.

Autor: Maria Sorescu / 06 Dec. 2017

Federația Română de Scrimă a desemnat-o pe Bianca Pascu, cea mai bună sportivă a anului 2017

Bianca Pascu, de la CS Dinamo, a fost desemnată cea mai bună sportivă a anului 2017 de către Federația Română de Scrimă, miercuri, în cadrul ''Galei Eroilor cu Mască''.

Autor: Daniel Samoilă / 15 Noi. 2017

CSA Steaua s-a impus în Cupa României la sabie feminin pe echipe

CSA Steaua a câștigat Cupa României la sabie feminin pe echipe, obținând trei victorii din tot atâtea meciuri disputate.

Autor: Maria Sorescu / 28 Oct. 2017

Bianca Pascu, medalie de bronz la Cupa Mondială de scrimă de la Orleans

Sabrera Bianca Pascu a obținut o nouă medalie la o competiţie internațională.

Autor: Maria Sorescu / 10 Oct. 2017

Campioana olimpică Ana-Maria Popescu revine în scrimă ca sportivă

Spadasina va concura pentru prima dată la prima etapă de Cupă Mondială, de la Tallinn, în perioada 20-21 octombrie.

Autor: Daniel Samoilă / 05 Oct. 2017

CSA Steaua s-a impus în Cupa României pe echpe la floretă feminin

Cupa României la floretă feminin i-a revenit celor de la CSA Steaua 1, după o finală cu Poli Timișoara.

Autor: Maria Sorescu / 05 Oct. 2017

Mălina Călugăreanu, triumfătoare în Cupa României la floretă individual

Călugăreanu a început să domine această probă din 2015, după ce a câştigat Cupa Mondială rezervată junioarelor la floretă.

Autor: Daniel Samoilă / 28 Sept. 2017

Bianca Benea s-a impus în Cupa României la spadă feminin

Sportiva de la CSM Oradea, Bianca Benea a câștigat Cupa României la spadă feminin.

Autor: Maria Sorescu / 12 Iun. 2017

Sabrera Bianca Pascu, bronz la Europenele de la Tbilisi

Sportiva noastră a concurat în proba individuală de sabie, unde a pierdut în semifinale la italianca Rossella Gregorio, cu scorul de 15-10.

Autor: Maria Sorescu / 11 Ian. 2017

Campioana olimpică Ana Maria Popescu se retrage

Ana Maria Popescu (fostă Brânză) este însărcinată și a decis să se retragă.

Autor: Nicolas Grama / 12 Aug. 2016

Aur și emoții: echipa de scrimă a spart tensiunea cu prima medalie la Rio

Românii și-au pierdut răbdarea în primele zile ale Jocurilor Olimpice.

Autor: Nicolas Grama / 14 Mai 2016

Adrian Pop este noul campion național la spadă

Campionatul Național de spadă a avut loc la Satu Mare.

Autor: Nicolas Grama / 10 Mai 2016

Radu Dărăban a devenit campion național la floretă masculin

Campionatul Național de Scrimă a fost găzduit de Sala de Scrimă Floreasca din București.

Autor: Maria Sorescu / 27 Mar. 2016

Sabrerul Tiberiu Dolniceanu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro

Scrimerul Tiberiu Dolniceanu s-a calificat la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după participarea la Seul, la ultima competiție de sabie care a contat pentru obținerea unui loc la întrecerea din Brazilia, anunță COSR.

Autor: Nicolas Grama / 14 Dec. 2015