Autor: Nicolae Comănescu / 10 Mai 2023

DOCUMENT / Cum arată strategia națională pentru sport aprobată de Guvernul României

Documentul precizează care sunt sporturile prioritare.

Autor: Mihai Constantin / 24 Noi. 2022

Câte medalii poate câștiga România la Jocurile Olimpice? Obiectivele federațiilor

Ministrul Sportului Eduard Novak a lansat noua strategie națională pentru sport, iar federațiile sportive vin să-i susțină ideile cu optimism.

Autor: Andrei Szabo / 02 Aug. 2021

Cubanezul Mijain Lopez, în istoria olimpismului, după al patrulea titlu consecutiv la lupte greco-romane

Alin Alexuc se poate resemna că a fost eliminat la Jocurile Olimpice de un sportiv care scrie istorie.

Autor: Maria Sorescu / 15 Feb. 2020

Albert Saritov, argint la Europenele de lupte

Romania a incheiat cu trei medalii Europenele de lupte.

Autor: Maria Sorescu / 14 Feb. 2020

Cătălina Axente, bronz european la lupte

Dupa aurul obtinut de Alin Alexuc, Romania a mai adunat o medalie la Europenele de lupte de la Roma.

Autor: Andrei Szabo / 12 Feb. 2020

Alin Alexuc, campion european la lupte

Alin Alexuc-Ciurariu a obţinut prima medalie pentru delegația României la Europenele din Italia.

Autor: Maria Sorescu / 12 Dec. 2019

CSA Steaua și-a premiat cei mai buni sportivi: Alina Vuc, marea câștigătoare

Clubul Sportiv al Armatei Steaua a organizat un eveniment în cadrul căruia a răsplătit cei mai buni sportivi ai anului 2019.

Autor: Maria Sorescu / 08 Ian. 2019

Saori Yoshida, tripla campioană olimpică la lupte, se retrage din activitate

Japoneza Saori Yoshida și-a pus amprenta asupra luptelor libere în ultimii 15 ani.

Autor: Maria Sorescu / 29 Noi. 2018

VIDEO / Chidaoba, un stil de lupte tradiţional georgian, a fost inclus în patrimoniul UNESCO

Georgienii au reușit să-și facă recunoscut sportul național ca valoare culturală.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iul. 2018

Politica naturalizărilor aduce României doi luptători ruși

Luptătorii ruşi Zurab Kapraev şi Nikolai Okhlopkov au primit cetățenia română printr-o hotărîre de guvern.

Autor: Andrei Szabo / 06 Mai 2018

Ivan Guidea, medaliat cu bronz la Europenele de lupte

România a încheiat cu cinci medalii Europenele de lupte din Rusia. Ultimul sportiv care a urcat pe podium a fost Ivan Guidea.

Autor: Maria Sorescu / 04 Mai 2018

Alexandra Anghel, medaliată cu bronz la Europenele de lupte

Delegația României a obținut a patra medalie la Campionatele Europene de lupte din Rusia.

Autor: Maria Sorescu / 03 Mai 2018

Alina Vuc a devenit vicecampionă europeană la lupte

În finală, sportiva noastră a fost învinsă de azera Maria Stadnik, prin superioritate tehnică (10-0).

Autor: Andrei Szabo / 01 Mai 2018

Mihai Mihuț a devenit campion european la lupte greco-romane

Campionatele Europene de lupte din Rusia au adus o medalie de aur României, pentru prima dată după 11 ani.

Autor: Maria Sorescu / 20 Dec. 2017

Alina Vuc, desemnată sportivul anului la Gala Federației de Lupte

Federația Română de Lupte a organizat o gală de final de an, în cadrul căreia Alina Vuc, de la CSA Steaua, a fost desemnată sportiva anului 2017.