Scrima masculină românească are viitor. Echipa de sabie juniori este vicecampioană mondială

Autor: Nicolae Comănescu

Echipa masculină de sabie juniori a României a cucerit medalia de argint în cadrul Campionatelor Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi juniori. Competiția s-a desfășurat în Arabia Saudită. Formația de sabie juniori a României a avut următoarea componenţă: Casian Cîdu, Vlad Covaliu, Mihnea Enache şi Radu Niţu.

Echipa României a intrat în competiție în turul al doilea, unde a dispus cu 45-30 de India. Pentru tricolori a urmat victoria din optimi cu Japonia, 45-28, și un alt succes, în sferturi, cu Spania, de care au dispus cu 45-41.

În semifinale adversara băieților noștri a fost Italia. Partida a fost echilibrată în primele patru relee, atunci când românii și italienii au fost, pe rând, la conducere. Au venit însă trei relee consecutive câștigate de Vlad Covaliu și Radu Nițu, iar tricolorii au trecut la conducere, nemaicedând până la final controlul meciului. România s-a impus cu 45-39 și s-a calificat în finala mondială.

Lupta pentru aur s-a dat cu echipa Statelor Unite (Colin Heathcock, Cody Walter Ji, William Morrill, Jordan Silberzweig). Mai pragmatici, americanii au controlat meciul, au câștigat șapte din cele nouă relee și au dispus de tricolori cu 45-28.

România a câștigat medalia de argint și este vicecampioană mondială, iar sabrerii juniori au adus a doua medalie pentru delegația tricoloră la Mondialele din Arabia Saudită.

Prima medalie a fost cucerită de Vlad Covaliu, medalie de aur în competiția individuală. De 20 de ani nu mai cucerise scrima românească un titlu mondial la juniori. Vlad Covaliu a urmat-o pe Ana Maria Brânză în această onorantă postură și a câștigat și Cupa Mondială FIE la sabie juniori, fiind primul clasat în ierarhie, cu 158.000 de puncte.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024

Cum reduci colesterolul cu ajutorul activităților sportive

Activitatea fizică regulată este de multă vreme promovată ca o piatră de temelie a unui stil de viață sănătos.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Apr. 2024

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.