Alte sporturi Scrima (pg. 6)

Autor: Adrian Somai / 05 Aug. 2013

EXCLUSIV / Tiberiu Dolniceanu : "Vrem sa ne intoarcem acasa cu o medalie!"

Tiberiu Dolniceanu este sportivul roman cotat cu cele mai mari sanse la medalie la Mondialele din Ungaria.

Autor: Adrian Somai / 04 Aug. 2013

Ana-Maria Branza : "Am plecat de acasa cu gandul la podium"

Primele declaratii ale Anei-Maria Branza dupa sosirea la Budapesta, gazda Campionatului Mondial de Scrima.

Campionatul Mondial de Scrima debuteaza maine la Budapesta

Budapesta gazduieste in perioada 5-12 august editia aniversara a Campionatelor Mondiale de Scrima.

Autor: Nicolas Grama / 31 Iul. 2013

Nu mai sunt bani pentru scrimă la Crișul Oradea

Lipsa de performanțe din acest domeniu a determinat conducerea să nu mai păsuiască secția de scrimă.

Autor: Nicolas Grama / 29 Iul. 2013

Scrimera Amalia Tătăran părăsește Satu Mare pentru Dinamo

Sportiva vrea să urmeze o facultate în București, iar acest pas va echivala și cu un transfer sportiv al componentei echipei naționale de spadă.

Autor: Alin Bufnila / 12 Iul. 2013

Fetele de la sabie, învinse la Universiadă

România a pierdut în faţa Azerbaijanului, în optimile Universiadei de la Kazan.

Autor: Viorel Berbece / 07 Iul. 2013

Proba de spada aduce prima medalie pentru Romania la Universiada

Simona Pop a reusit sa aduca prima medalie pentru delegatia Romaniei la Universiada din Kazan, dupa un concurs bun in proba de spada.

Autor: Nicolas Grama / 21 Iun. 2013

Spadasinele au luat argint, iar sabrerii au ratat bronzul la Europene

Echipa feminină de spadă a României s-a resemnat cu medalia de argint la Campionatul European de scrimă de la Zagreb.

Autor: Nicolas Grama / 19 Iun. 2013

Tiberiu Dolniceanu a devenit campion european la sabie

Românul s-a impus clar în finala cu rusul Yakimenko.

Ana Maria Brânză a câștigat aurul european la spadă. Iată cum am trăit finala !

UPDATE ! Ana Maria Brânză este CAMPIOANĂ EUROPEANĂ ! AUR DUPĂ 15-11 ÎN FINALĂ !

Autor: Maria Sorescu / 19 Iun. 2013

Floretistele Italiei au câștigat aurul la Campionatele Europene de la Zagreb. România a dezamăgit !

Echipa feminină de floretă a Italiei a cucerit medaliile de aur la Campionatele Europene de scrimă de la Zagreb.

Autor: Paul Dinu / 18 Iun. 2013

Neamțul Peter Joppich a câștigat aurul european la floretă. Românii au dezamăgit !

Peter Joppich a cucerit medalia de aur la floretă individual, la Campionatele Europene de la Zagreb, după ce l-a învins în finală pe rusul Alexei Ceremisinov, deţinătorul titlului, cu scorul de 15-11.

Autor: Maria Sorescu / 11 Iun. 2013

Crema scrimei românești merge la Europenele de la Zagreb

Componența loturilor de scrimă a suferit numeroase modificări față de ultima competiție majoră, dar obiectivele rămân ridicate.

Autor: Nicolas Grama / 25 Mai 2013

Ana Maria Brânză a câştigat Grand Prix-ul de spadă de la Havana

Cuba a cunoscut forța sportivei din România, care s-a impus clar în toate meciurile.

Autor: Paul Dinu / 24 Apr. 2013

Mihai Covaliu, ales preşedinte al Federaţiei Române de Scrimă

Mihai Covaliu, campion olimpic la sabie în 2000, la Sydney, este noul preşedinte al Federaţiei Române de Scrimă (FRS).