Handbal

Autor: Constantin Boghiu / 19 Iul. 2018

România învinge la scor Islanda în meciul de debut de la Europeanul de tineret

Naționala de handbal masculin de tineret a României a reușit o imensă surpriză, la primul meci la un Campionat European după o pauză de opt ani. Băieții antrenați de Sandu Iacob au trecut la zece goluri diferență de puternica echipă a Islandei!

Autor: Constantin Boghiu / 10 Iul. 2018

Așa, da! România trece de Croația și merge în sferturile Mondialului de tineret

România a trecut în sferturile Mondialului de tineret organizat în Ungaria, după o victorie asupra puternicei naționale a Croației, cea care impresionase în faza grupelor.

Autor: Viorel Berbece / 08 Iul. 2018

Victorie cu Angola și locul al treilea în grupă. Urmează Croația în optimi

După eșecurile cu Olanda și Danemarca, România a terminat cu o victorie grupa de la Mondialul de handbal feminin U20, organizat în Ungaria.

Autor: Pompiliu Constantin / 08 Iul. 2018

Vive Kielce, în pragul falimentului

Câștigătoarea Ligii Campionilor la handbal masculin în 2016, echipa poloneză Vive Kielce, are mari probleme financiare.

Autor: Maria Sorescu / 07 Iul. 2018

Lecția daneză. Naționala feminină de handbal sub 20 de ani a fost învinsă categoric de Danemarca la Mondial

Selecţionata României de handbal feminin sub 20 de ani a întâlnit cel mai redutabil adversar de la Mondialul din Ungaria.

Autor: Maria Sorescu / 06 Iul. 2018

Magnus Karl Johansson este noul antrenor al echipei de handbal feminin CSM București

După o îndelungă așteptare, CSM București a anunțat cine va fi antrenorul echipei de handbal feminin.

Autor: Viorel Berbece / 05 Iul. 2018

Răpuse pe final! România a fost aproape de surpriză, dar Olanda a fost mai puternică

După două meciuri de „antrenament”, cu mai slab cotatele Japonia și Paraguay, fetele antrenate de Gheorghe Tadici au avut primul examen major la Mondialul U20, contra Olandei. „Tricolorele” au condus jocul aproape 50 de minute, dar sirena de final a oprit tabela la un scor favorabil batavelor.

Autor: Maria Sorescu / 04 Iul. 2018

Încă o victorie pentru România la Mondialul U-20 din Ungaria

După un succes greoi cu Japonia, naționala de tineret a României a avut un meci mai ușor cu echipa Paraguayului.

Martin Ambros a acordat primul interviu de la plecarea în Rusia: Vreau să merg la Jocurile Olimpice cu România

Martin Ambros a acceptat o nouă provocare și a preluat-o pe Rostov-Don după șase ani pe banca lui Gyor.

Autor: Maria Sorescu / 02 Iul. 2018

Handbalista Valentina Ardean-Elisei a semnat cu CSM Bistrița

Una dintre cele mai experimentate handbaliste din Liga Florilor, Valentina Elisei Ardean, schimbă echipa.

Autor: Constantin Boghiu / 02 Iul. 2018

Greu cu niponele! România revine pe final și câștigă primul meci de la Mondialul de tineret

Selecționata feminină de handbal U20 a debut cu dreptul la Mondialul organizat în Ungaria, dar a avut de tras din greu pentru o victorie care la prima vedere părea acesibilă în fața Japoniei.

Autor: Andrei Szabo / 29 Iun. 2018

Dinamo are parte de o grupă dificilă în Liga Campionilor la handbal masculin

Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, va evolua în Grupa D a Ligii Campionilor, una considerată inferioară valoric.

Autor: Maria Sorescu / 29 Iun. 2018

Cele 17 handbaliste convocate pentru Mondialul de tineret din Ungaria

Selecţionerul echipei naţionale de tineret a României, Gheorghe Tadici, a definitivat lotul pentru Campionatul Mondial de handbal feminin U20.

Au fost stabilite grupele Ligii Campionilor la handbal feminin. CSM București are grupă dificilă

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, și-a aflat adversarele din grupă în Liga Campionilor, în urma tragerii la sorți de la Viena.

Autor: Maria Sorescu / 28 Iun. 2018

Liga Florilor și Liga Zimbrilor debutează la 1-2 septembrie cu meciuri de maxim interes

Federația Română de Handbal a stabilit programul competițional al turului din Liga Naţională de handbal feminin (Liga Florilor) şi masculin (Liga Zimbrilor) pentru sezonul 2018-2019.