
Autor: Nicolae Comănescu
Dinamo și CSM Constanța demonstrează că au calitate în competițiile europene. Ele și-au câștigat meciurile din etapa a doua a grupelor European League.
Campioana Dinamo Bucureşti s-a impus în deplasarea cu Chambery Savoie, din Franța, scor 28-21 (14-9). Principalii marcatori ai dinamoviștilor au fost Akimenko 5, Kukic 4, Kasparek 4, Ali 4 goluri.
La debutul în grupa G, Dinamo Bucureşti a învins campioana Bosniei Herţegovina, HRK Izvidac, scor 52-24.
În cealaltă partidă din etapa secundă, HRK Izvidac – Fuchse Berlin, scor 22-34.
Campioana României va juca următoarea partidă tot în deplasare, cu Fuchse Berlin, în 14 noiembrie.
Dinamo Bucureşti a fost calificată direct în faza grupelor, după ce nu a primit wild card pentru Liga Campionilor.
În grupa H a European League, CSM Constanţa a învins, pe teren propriu, formaţia portugheză Sporting Lisabona, scor 29-28 (15-16).
Principalii marcatori ai partidei au fost Komogorov 8 goluri, Aliohin 4, pentru CSM Constanţa, respectiv Costa 7, Gassama 4, pentru echipa portugheză. În prima etapă, CSM Constanţa s-a impus, în deplasare, cu Tatabanya KC, scor 29-24.
În următoarea etapă, CSM Constanţa va juca tot pe teren propriu, cu Chrobry Glogow, în 14 noiembrie.
Primele două clasate din cele opt grupe preliminare se vor califica în cele principale, adică patru grupe de câte patru echipe.
Patru orașe sunt avute în vedere pentru a găzdui turneul final.
Liga Florilor ne-a oferit două meciuri care au schimbat ierarhia la vârf.
Gloria Bistrița s-a despărțit de antrenorul Horațiu Pașca, pe care l-a înlocuit cu actualul selecționer al naționalei de handbal feminin a României.
Deși diferența între elita rugby-ului mondial și eșalonul secund crește, Consiliul World Rugby a aprobat modificări care nu fac decât să accentueze acest hiatus.
Experții fotbalului britanic nu-și amintesc ca în istoria recentă a Premier League un manager să aibă un efect de transformare atât de rapid asupra unei echipe.
Cum care Burebista ?