Vipers Kristiansand, vechea și noua deținătoare a Ligii Campionilor la handbal feminin

Autor: Dan Voinea

Continuă hegemonia norvegiencelor de la Vipers Kristiansand în handbalul feminin european. Echipa care a eliminat Rapidul în sferturi, a triumfat pentru a treia oară la rând în Champions League.

În final four-ul de la Budapesta, Vipers a trecut de două echipe din Ungaria. Mai întâi de Gyor, în semifinale (37-35) și apoi de Ferenvaros, în ultimul act. Finala a fost fără istoric. Nordicele au dominat de la un capăt la altul. Echipa pregătită de Ole Gustav Gjekstad a condus și la opt goluri diferență, dar s-a relaxat pe final și meciul s-a încheiat 28-24.

MVP-ul finalei a fost desemnată portărița Katrin Lunde. Ajunsă la 43 de ani, Lunde a închis și de data aceasta poarta (cu 15 parade) și și-a trecut în cont al șaptelea trofeu în Champions League.

Vipers devine doar a doua echipă din istorie care câștigă trofeul în trei sezoane consecutive. După Ferencvaros, Ungaria a avut o a doua echipă pe podium la Budapesta. Medaliile de bronz le-au revenit jucătoarelor de la Gyor. Câștigătoare de cinci ori a competiției între 2013 și 2019, Gyor a triumfat dramatic în finala mică, 28-27 cu Metz.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.