Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Autor: Nicolae Comănescu

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena, dezvăluind grupa în care va evolua echipa națională a României. Potrivit rezultatelor tragerii la sorți, țara noastră va face parte din Grupa B, alături de reprezentativele Muntenegru, Cehia și Serbia.

Turneul final al CE2024 va marca o premieră prin participarea a 24 de echipe, iar Austria, Ungaria și Elveția vor găzdui evenimentul între 28 noiembrie și 15 decembrie. Meciurile din grupele preliminare vor avea loc în orașele Debrecen, Basel și Innsbruck, în timp ce fazele finale vor fi găzduite de capitala Austriei, Viena.

Echipa națională a României s-a calificat neînvinsă la turneul final, dominând grupa preliminară cu rezultate solide împotriva Bosniei Herțegovina, Greciei și Croației.

Este de menționat că această ediție a Campionatului European va fi prima fără Cristina Neagu în lot, care a decis să-și încheie cariera la echipa națională după Campionatul Mondial din 2023. Neagu este golgheterul all-time al competiției, cu 303 goluri.

România s-a clasat pe locul 12 la ultimele două ediții ale Campionatul European.

În timp ce Norvegia este deținătoarea trofeului european, toate privirile sunt acum îndreptate spre evoluția echipei naționale a României în Grupa B, într-unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului pentru pasionații de handbal.