Video. Frances Tiafoe, profilul unui candidat serios la Top 10 în viitor

Autor: Vasile Cenuşă

Frances Tiafoe, 20 de ani, a confirmat în ultima săptămână faptul că este unul dintre cei mai promiţători jucători din circuitul ATP. Tenismanul antrenat de Robby Ginepri a impresionat cu loviturile de dreapta, caracteristice de altfel jucătorilor din S.U.A, dar şi cu mobilitatea remarcabilă pentru un tip de 188 de centimetri.

Născut pe 20 ianuarie, 1998, în College Park, Maryland, Tiafoe a intrat în istoria tenisului de peste Ocean încă de la 15 ani, pe când reuşea să devină cel mai tânăr câştigător al celebrului turneu de tenis la nivel juvenil, Orange Bowl.

Puştiul american izbutea în 2015 să câştige USTA National Championship, ceea ce i-a garantat un wild card pe tabloul principal la US Open, turneul la care avea să fie învins de Tatsuma Ito.

Ascensiuea lui Tiafoe a continuat şi în 2016, an în care a obţinut prima victorie în circuitul ATP, în faţa lui Taylor Fritz, un alt tânăr american de perspectivă, în primul tur al prestigiosului turneu Indian Wells. Tiafoe avea să fie eliminat în runda următoare de mult mai experimentatul David Goffin, însă chiar şi aşa s-a făcut remarcat prin loviturile de dreapta.

Americanul a fost aproape de o mare surpriză la US Open 2016, dar după ce a câştigat primele două seturi în faţa lui John Isner, avea să fie învins în decisiv, la tie-break. Tiafoe a pătruns totuşi în top 100 în 2016, după ce a câştigat turneul de la Stockton.

2017, prima victorie într-un turneu de Mare Şlem

Tenismanul din S.U.A. l-a învins pe Mikhail Kukushkin, în primul tur la Australian Open, fiind la primul succes într-un turneu de Grand Slam. Tiafoe avea să facă un sezon excelent pe zgură şi după victorii importante în faţa unor jucători precum Gerard Melzer, fost jucător de Top 10, el s-a clasat pe locul 64 ATP.

2018, anul în care Tiafoe şi-a învins idolul şi a câştigat primul turneu ATP

Francesc a fost eliminat în primul său sfert de finală din carieră de către Kevin Anderson, în turneul de la New York, într-o partidă în care a fost la un singur punct de break în setul decisiv, dar avea să obţină cele mai mari rezultate din carieră o săptămână mai târziu.

Prezent la ATP Delray Beach din postura de deţinător al unui Wild Card, Frances Tiafoe i-a învins rând pe rând pe Matthew Ebden, locul 88 ATP, Juan Martin Del Potro, locul 10, Hyeong Chung, locul 30, Denis Shapovalov, locul 46, iar în finală a trecut de neamţul Peter Gojowczyk, locul 64.

Tiafoe a reuşit astfel să îşi învingă pentru prima dată în carieră idolul, pe argentinianul Juan Martin Del Potro, în drumul spre cucerirea primul turneu ATP.

Sportivul american va ocupa de luni locul 61 în clasament, fiind la doar câteva puncte distanţă de Top 50.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024