Qatar-Franta, finala Campionatului Mondial de handbal masculin

Ajutată și de arbitri, Qatar s-a calificat in finala turneului pe care il găzduiește. Naţionala de handbal masculin a Qatarului se bazează pe câtiva jucători naturalizati. Gazda Campionatului Mondial va disputa finala competiţiei cu Franţa, după ce a eliminat echipa Poloniei, în timp ce francezii au trecut de deţinătoarea trofeului, Spania, în semifinalele de vineri.

În prima semifinală a zilei, Qatar a învins reprezentativa Poloniei, cu scorul de 31-29 (16-13), iar în cea de-a doua, Franţa a trecut de deţinătoarea trofeului, Spania , cu 26-22 (18-14). Qatar a beneficiat și de un arbitraj favorabil, care a nemultumit echipa Poloniei.

În urma victoriei din semifinala cu Polonia, reprezentativa Qatarului devine prima naţiune non-europeană care va juca finala unui Campionat Mondial din de 77 de ani a competiţiei.

De asemenea, în primele meciuri pentru clasarea finală pe locurile 5-8, Croaţia a învins Germania, cu scorul de 28-23, iar Danemarca a trecut de Slovenia, cu 36-33. Astfel, pentru locurile 5-6 vor juca Danemarca şi Croaţia, iar pentru clasarea finală pe poziţiile 7-8, Germania şi Slovenia.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.