Wilson Kipsang a câștigat Maratonul de la Londra. Mo Farah a venit pe 8

Autor: Nicolas Grama

Kenyanul Wilson Kipsang a fost cel mai rapid în parcurgerea celor 42 de kilometri și a câştigat maratonul de la Londra, cu un nou record, două ore, patru minute şi 28 de secunde, Mo Farah ocupând locul opt (2h08:21.).

Kipsang s-a impus în faţa compatriotului său Stanley Biwatt, reuşind să depăşească recordul lui Geoffrey Mutai (2h04:40). Locul trei a revenit etiopianului Tsegaye Kebede.

La primul său maraton, Mo Farah, dublu campion olimpic la Londra la 5000 şi 10.000 m, a încheiat pe locul opt.

La feminin, victoria a revenit sportivei din Kenya, Edna Kiplagat, cu două ore, 20 de minute şi 21 de secunde, care a devansat-o pe compatrioata sa Florence Kiplagat.

Etiopianca Tirunesh Dibaba, campioană mondială şi olimpică la 10.000 metri, a ocupat locul trei la primul său maraton.

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 21 Apr. 2024

Record mondial la maraton, stabilit de kenyanca Peres Jepchirchir

Atleta kenyană Peres Jepchirchir, în vârstă de 30 de ani, a reușit o cursă spectaculoasă la Maratonul Londrei.

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Apr. 2024