Andrei Gligor aleargă în Sahara pentru Inima Copiilor

Autor: Nicolas Grama

Alergătorul Andrei Gligor a demarat o campanie prin care va alerga 3600 de km plus marathonul Sahara pentru o cauză nobilă. Inițiativa a fost demarată în luna iunie, iar sportivul și-a intitulat proiectul “Andrei Gligor până în Sahara pentru Inima Copiilor”, prin care și-a propus să strângă suma de 29.000 de euro, bani necesari achiziționării unui aparat RetCam pentru Spitalul de Copii Marie Curie din București.

Acest aparat înseamnă salvarea de la orbire a multor copii, în special a celor născuți prematur, care vor putea primi diagnosticul precis și tratamentul corect înainte ca afecțiunile lor oftalmologice să ducă la dezlipiri de retină sau orbire.

Campania lui Andrei Gligor se va termina pe 25 februarie 2013, când va alerga în deșert, la Sahara Marathon. Până atunci, Andrei va alerga singur 3600 km, echivalentul distanței în linie dreaptă București – Tindouf (Algeria). Mai multe detalii despre porictul lui Andrei puteți afla de pe site-ul http://andreigligor.ro/.

Autor: Maria Sorescu / 10 Dec. 2017

Echipa de senioare a României, medaliată cu argint la Europeanul de cros

Ancuța Bobocel, Roxana Bîrcă, Cristina Simion, Paula Todoran, Andreea Pîșcu și Claudia Prisecaru au făcut parte din echipa României care a obținut o medalie de argint la Campionatele Europene de cros de la Samorin (Slovacia).

Autor: Maria Sorescu / 09 Dec. 2017

Brașovul, inclus într-un Top 20 mondial al orașelor care organizează maratoane

Cursele de maraton organizate în Brașov au devenit apreciate și în afara României, iar Maratonul Internațional Brașov a fost inclus într-un top onorant al celor de la culturetrip.com.

Autor: Daniel Samoilă / 04 Dec. 2017

Legendarul Usain Bolt are de acum și o statuie în țara sa natală

Retras din activitate după Campionatele Mondiale din august, fostul mare atlet jamaican Usain Bolt are de acum și o statuie în capitala Jamaicăi, Kingston.

Autor: Daniel Samoilă / 15 Dec. 2017

Inedit. Ronnie O’Sullivan a dormit în timpul unui meci din Openul Scoției, dar la final a câștigat

Moment inedit petrecut la Openul Scoției la snooker. Una dintre legendele acestui sport, englezul Ronnie O’Sullivan a dortmit în timpul duelului cu Li Hand, din 16-imile competiției.

Autor: Maria Sorescu / 15 Dec. 2017

Robert Glință, bronz european și record național la campionatele în bazin scurt din Danemarca

România a obținut prima medalie la Campionatele Europene de nataţie în bazin scurt din Danemarca.

Norvegia, calificare en-fanfare în finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Norvegia, campioana mondială en-titre, a reușit o calificare spectaculoasă în finala Campionatului Mondial de handbal feminin, ce are loc în Germania. a