Monica Niculescu, în turul 3 la Miami. Sorana Cîrstea, eliminată de Hsieh

Autor: Vasile Cenuşă

Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul al doilea al turneului WTA de la Miami de către Su-Wei Hsieh din Taiwan, la finalul unui meci decis în două seturi, 7-5, 6-2.

Jucătoarea din România a început dificil partida, însă după o serie de trei game-uri consecutive a ajuns în postura de a câştiga primul set, 5-2, dar replica asiaticei a fost una extrem de bună. Hsieh a câştigat cinci game-uri consecutiv şi a salvat inclusiv o minge de set pe propriul serviciu, fiind învingătoare în primul act cu 7-5.

Seria pozitivă a sportivei din Taiwan a continuat şi în setul secund, iar după doar câteva minute tabela arăta 3-0 în favoarea lui Hsieh, scor de la care Sorana nu a mai reuşit să revină şi a pierdut cu 6-2.

Sorana Cîrstea continuă astfel seria proastă de rezultate, fiind a patra înfrângere în ultimele cinci partide disputate.

Monica Niculescu s-a calificat în schimb în turul al treilea de la Miami, după o victorie convingătoare în faţa favoritei cu numărul 17, Magdalena Rybarikova. Niculescu a câştigat cu 6-3, 6-3, într-o oră şi 36 de minute şi va evolua în turul următor împotriva americancei Sloane Stephens, campioana en-titre de la US Open.

Niculescu și Stephens s-au întâlinit de trei ori până acum, ultima dispută având loc în 2015, atunci când americanca s-a impus pe hard, la Hobart. Românca pare ușor favorită în disputa de acum, dată fiind forma sa sportivă mai bună.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024

Garbine Muguruza, retragerea unei mari campioane

După mai mult de un an de absență din circuitul feminin, jucătoarea de tenis Garbiñe Muguruza a decis să-și încheie cariera profesională la vârsta de 30 de ani.

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Apr. 2024

Analiză / Nike se luptă să țină pasul cu concurența

În industria echipamentului sportiv, a rămâne relevant poate fi o chestiune trecătoare.

Autor: Nicolae Comanescu / 26 Feb. 2024

Sebastian Baez, spirit competitiv. Argentinianul face un salt mare în carieră prin titlul de la Rio

Openul de la Rio a devenit epicentrul triumfului tenisului argentinian, iar Sebastian Báez, în vârstă de 23 de ani, a fost protagonistul unei petreceri de neuitat.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.