Aproape de o mare surpriză în Cupa României. CSM București-HC Zalău 29-27

Autor: Constantin Boghiu

Într-un meci contând pentru sferturile de finală din Cupa României la handbal feminin, HC Zalău s-a ținut tare timp de 45 de minute în fața campioanei CSM București.

Cu gândul mai mult la „dubla” europeană cu Metz, hotărâtoare pentru drumul spre Final 4, CSM București a avut serios de tras cu trupa lui Gheorghe Tadici, iar desprinderea a venit abia în ultimul sfert de oră al meciului.

HC Zalău a intrat cu un avantaj de trei goluri la pauză, scor 17-14 ș a păstrat această diferență până cu 20 de minute înainte de final. Atunci au ieșit la rampă supervedetele Gullden și Neagu, mai ales suedeza, a cărei serie de goluri a dus-o pe CSM în avantaj, cu 15 minute înainte de final.

La finalul celor 60 de minute de joc intens, CSM București a obținut accesul în semifinale, după o victorie la două goluri, scor 29-27.

Cele mai bune marcatoare ale partidei au fost Gullden și Neagu, de la CSM, cu șase, respectiv patru goluri și Tămaș și Panici, de la HC Zalău, cu șapte, respectiv cinci goluri.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.