Înfrangere și eliminare pentru HC Zalău în Cupa EHF

Autor: Ilie Flaviu

După calificarea surprinzătoare a celor de la SCM Craiova în semifinalele EHF Cup, în returul cu Lada, a venit rândul celor de la HC Zalău să încerce să obțină accesul în penultimul act al competiției în fața celor de la Kastamonu.

În tur, elevele lui Tadici s-au impus cu 29-28, rezultat insuficient pentru a aborda cu relaxare duelul cu echipa din Turcia. Paharul a fost umplut de suspendarea tehnicianului ardelencelor pentru partida de azi.

Lipsa lui Tadici s-a văzut încă din primele minute ale partidei, când jucătoarele lui Kastamonu au preluat conducerea și s-au distanțat chiar și la cinci goluri.

Până la pauză, jucătoarele Zalăului nu s-au mai apropiat periculos pe tabela de marcaj, iar scorul final al reprizei a fost 16-11 în favoarea turcoaicelor.

Repriza a doua a fost una ceva mai bună pentru Zalău. Pe final, diferența a fost redusă la trei goluri, prin reușitele lui Trif, Kader și Panici.

Atmosfera din sala lui Kastamonu le-a împins de la spate pe gazde, care nu au mai permis micșorarea diferenței și au obținut astfel calificarea în semifinalele Cupei EHF, cu 27-24, în urma unui meci mare făcut de Serpil Iskenderoglu

În penultimul act al competiției, Kastamonu va da piept cu cealaltă echipă românească, de altfel singura rămasă în turneu, SCM Craiova.

Marcatoare:

Kastamonu: Iskenderoglu (7), Elez (4) Seric (4) Sinitsyna (4), Guler (3), Kotsina (2), Aydin (1), Yilmaz (1), Barbosa (1)

HC Zalău: Rob (5), Tamaș (5), Drăguț (4), Trif (4), Panici (3), Constantinescu (1), Kader (1), Irimia (1)

Autor: Maria Sorescu / 21 Iun. 2018

Campioana Dinamo a făcut al cincilea transfer, tunisianul Kamel Alouini

Gruparea din Ștefan cel Mare l-a acontat pe handbalistul tunisian Kamel Alouini, în vârstă de 30 de ani.

Autor: Maria Sorescu / 20 Iun. 2018

Elena Avdekova renunță la Minaur Baia Mare pentru campionatul Ungariei

Eleva Avdekova, una dintre cele mai experimentate handbaliste la nivel înalt din echipa celor de la Minaur Baia Mare, a părăsit echipa după numai un sezon.

Autor: Andrei Szabo / 19 Iun. 2018

Se pregătește de Liga Campionilor. Dinamo l-a transferat pe tunisianul Amine Bannour

Echipa de handbal masculin Dinamo se pregătește pentru o nouă participare în Liga Campionilor.

Autor: Andrei Szabo / 21 Iun. 2018

Danemarca și Australia s-au neutralizat, 1-1, la Samara

În fața a peste 40 000 de oameni, selecţionatele Danemarcei şi Australiei au oferit un meci modest.