Criza lui CSM continuă. Neagu și compania au pierdut în Rusia, cu Rostov

Autor: Ilie Flaviu

După eșecul din campionat cu Craiova. CSM București s-a deplasat în Rusia, unde a practicat încă un meci sub potențialul echipei cu Rostov Don în Palatul Sporturilor în ultima etapă a grupelor principale din EHF Champions League.

Bucureștencele au început slab partida, iar după primele minute de joc erau conduse cu 3-0. Intervențiile Paulei Ungureanu și reușitele Bellei Gulden au reușit să încline balanța în favoarea campioanelor României, iar după primele 15 minute de joc CSM a preluat pentru prima dată conducerea. Ungureanu și Pesoa, cele două portărițe, au fost în prim-planul partidei în prima repriza. Spre finalul primului act, tigroaicele au condus chiar și la patru puncte diferență, însă scorul final al reprizei a fost 12-9 pentru echipa lui Helle Thomsen, datorită Paulei Ungureanu care a reușit să apere o lovitură de la 11 metri la ultima fază a reprizei.

Jucătoarele lui CSM au fost din nou nesigure după pauză, iar rusoaicele au profitat de asta și au preluat din nou conducerea în ultimele 15 minute de joc, 18-17. Elevele lui Thomsen nu au mai reușit să întoarcă soarta partidei până la final, iar jucătoarele lui Rostov au profitat și s-au impus cu 25-24, consolidându-și poziția a doua în Grupa A principală a EHF Champions League. CSM București va încheia pe poziția a treia.

Tot azi în aceeași grupă se vor mai disputa duelurile dintre Gyor și Krim Ljubljana și cel dintre Midtjyland și Nykoping, decisive pentru stabilirea ierarhiei.

Marcatoarele: Rostov Don: Managarova (4), Dembele (4), Ana Paula Rodrigues (3), Vyakhireva (3), Makeeva (3), Ilina (3), Cabral Barbosa (3), Bulatovic (1), Sudakova (1)

CSM București: Neagu (6), Mehmetovic (5), Kurtovic (4), Gullden (3), Manea (3), Niombla (1), Hagman (1), Frajford (1)

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.