Andrea Penezic (Vardar) și-a anunțat retragerea la finalul sezonului

Una dintre cele mai valoroase handbaliste ale momentului, croata Andrea Penezic a anunțat că acesta va fi ultimul ei sezon de handbalistă profesionistă.

Interul stânga al celor de la Vardar a precizat pentru televiziunea macedoneană TV21 că vrea să-și dedice timpul familiei și vrea să devină mamă.

Andrea Penezic este cea mai eficientă jucătoare din acest sezon de Liga Campionilor și este în Top 10 marcatoare, cu 37 de goluri.

Handbalista croată joacă din 2014 la Vardar și are un salariu de 250 000 de euro pe sezon, fiind printre cele mai bine plătite din lume. Ea a mai evoluat la Podravka Koprivnica și Krim Ljubljana.

În 2011, Penezic a fost inclusă în echipa turneului la Cupa Mondială, în condițiile în care Croația nu este o forță la nivel mondial în handbalul feminin.

În 2015, handbalista din Zagreb a fost cea mai bună marcatoare din Liga Campionilor, la egalitate cu Cristina Neagu.

Potrivit presei din Macedonia, Vardar intenționează să o aducă în locul Andreei Penezic pe norvegianca Veronica Kristiansen, 27 de ani, de la Midtylland.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.