Mălina Călugăreanu, triumfătoare în Cupa României la floretă individual

Timișoara găzduiește în aceste zile Cupa României la floretă.

Competiția feminină individuală și-a desemnat câștigătoarele.

Mălina Călugăreanu, de la CSA Steaua, a câștigat competiția după ce a învins-o în finală pe colega sa de club Maria Boldor, cu scorul de 15-8.

Medalia de bronz i-a revenit Teodorei Sîrbu (CSU Poli Timișoara), care a dispus în finala mică de Ana Boldor, cu 15-13.

În semifinale, Călugăreanu o învinsese pe Sîrbu cu 15-10, iar Maria Boldor a câștigat duelul cu sora sa Ana cu 15-14.

Mălina Călugăreanu câștigă trofeul pentru al doilea an consecutiv. Anterior, Maria Boldor a cucerit Cupa României de trei ori.

Călugăreanu a început să domine această probă din 2015, după ce a câştigat Cupa Mondială rezervată junioarelor la floretă.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Scrima masculină românească are viitor. Echipa de sabie juniori este vicecampioană mondială

România este campioana europeană en-titre la sabie masculin juniori.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 02 Iun. 2023

Tinerii cu potențial sportiv din România pot aplica pentru finanțare la a 18-a ediție a Programului MOL de promovare a talentelor

Programul MOL de promovare a talentelor oferă anual sprijin financiar tinerilor sportivi cu rezultate foarte bune.