Usain Bolt a fost nevoit să abandoneze în cursa de ștafetă 4x100 de la Campionatul Mondial de Atletism de Londra

Autor: Tibi Demeter

Usain Bolt a fost nevoit să abandoneze în ultimul schimb al ştafetei de 4x100 de la Campionatul Mondial de Atletism, ultima mare cursă din cariera sa.

Superstarul din Jamaica a fost învins de Justin Gatlin în proba de 100  metri și a încercat să se revanșeze în fața fanilor în cursa de 4x100, dar a fost împiedicat de o accidentare.

Jamaicanul a suferit o întindere musculară imediat cum a preluat ștafeta de la Yohan Blake și a fost nevoit să abandoneze la ultima apariție într-o cursă oficială.

De problemele pe care Bolt le-a avut au profitat englezii, gazdele competiției reușind să învingă surprinzător echipa Statelor Unite ale Americii.

CJ Ujah, Adam Gemili, Danny Talbot și Nethaneel Mitchell-Blake au făcut cursa carierei în această seară și au reușit să învingă o formulă extrem de puternică aliniată de S.U.A, în timp ce Japonia a venit pe locul trei, profitând de abandonul Jamaicăi.

Usain Bolt și-a încheiat astfel o carieră superbă cu nu mai puțin de opt medalii de aur la Jocurile Olimpice și alte 11 medalii de aur la Campionatele Mondiale.

Jamaicanul deține și în prezent recordul mondial la 100 și 200 de metri, performanțe reușite în 2009 la Campionatul Mondial organizat de Berlin.

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 21 Apr. 2024

Record mondial la maraton, stabilit de kenyanca Peres Jepchirchir

Atleta kenyană Peres Jepchirchir, în vârstă de 30 de ani, a reușit o cursă spectaculoasă la Maratonul Londrei.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.