Alina Rotaru, locul 12 în finala de săritură în lungime de la Mondiale. Brittney Reese a luat aurul

Alina Rotaru a sărit mai slab în finala de la Mondiale decât în calificări, iar în aceste condiții a terminat pe locul 12.

Sportiva noastră de 24 de ani a înregistrat o săritură de 6,46 m, cu patru centimetri mai puțin decât în calificări.

Este departe și de cea mai bună performanță a Alinei Rotaru, care a reușit în această vară să atingă 6,78 m.

Concursul de la Londra a fost câștigat de americanca Brittney Reese, 30 ani. Aceasta a cucerit al patrulea său titlu mondial în proba de săritură în lungime, cu 7,02 m.

Reese le-a devansat pe rusoaica Daria Klișina (7,00 m), care a evoluat sub drapel neutru, și pe americanca Tianna Bartoletta (6,97 m), campioana olimpică de la Rio.

Reese, campioană olimpică la Londra, în 2012, a mai câștigat titlul mondial la Berlin în 2009, Daegu în 2011 și Moscova în 2013.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Maria Sorescu / 10 Dec. 2017

Echipa de senioare a României, medaliată cu argint la Europeanul de cros

Ancuța Bobocel, Roxana Bîrcă, Cristina Simion, Paula Todoran, Andreea Pîșcu și Claudia Prisecaru au făcut parte din echipa României care a obținut o medalie de argint la Campionatele Europene de cros de la Samorin (Slovacia).

Autor: Maria Sorescu / 09 Dec. 2017

Brașovul, inclus într-un Top 20 mondial al orașelor care organizează maratoane

Cursele de maraton organizate în Brașov au devenit apreciate și în afara României, iar Maratonul Internațional Brașov a fost inclus într-un top onorant al celor de la culturetrip.com.

Autor: Daniel Samoilă / 04 Dec. 2017

Legendarul Usain Bolt are de acum și o statuie în țara sa natală

Retras din activitate după Campionatele Mondiale din august, fostul mare atlet jamaican Usain Bolt are de acum și o statuie în capitala Jamaicăi, Kingston.

Autor: Daniel Samoilă / 15 Dec. 2017

Inedit. Ronnie O’Sullivan a dormit în timpul unui meci din Openul Scoției, dar la final a câștigat

Moment inedit petrecut la Openul Scoției la snooker. Una dintre legendele acestui sport, englezul Ronnie O’Sullivan a dortmit în timpul duelului cu Li Hand, din 16-imile competiției.

Autor: Maria Sorescu / 15 Dec. 2017

Robert Glință, bronz european și record național la campionatele în bazin scurt din Danemarca

România a obținut prima medalie la Campionatele Europene de nataţie în bazin scurt din Danemarca.

Norvegia, calificare en-fanfare în finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Norvegia, campioana mondială en-titre, a reușit o calificare spectaculoasă în finala Campionatului Mondial de handbal feminin, ce are loc în Germania. a