Djokovic-Murray in finala Turneului Campionilor

Autor: Aurelian Rotea

Dupa ce acum o saptamana a preluat titlul de numar unu mondial al tenisului chiar de la Novak Djokovic, Andy Murray va trebui sa il invinga in finala Turneului Campionilor daca vrea sa-si pastreze actuala pozitie.

Murray a trecut foarte greu in prima semifinala de Milos Raonic, care s-a dovedit a fi un adversar pe masura pentru actualul lider ATP.  Raonic a reusit primul  break al meciului  la scorul de 5-5 si a inchis primul act dupa o ora de joc. Surprinzator, jocul sau a ramas la fel de bun si in setul secund, reusind sa-l impinga pe Murray in tie-break. Scotianul a fost mai puternic din punct de vedere mental si a trimis meciul in set decisiv.

Ultimul act a reprezentat un examen serios pentru ambii jucatori. Din nou un tenis excelent prestat de Raonic, si din nou tie-break. Murray a salvat o minge de meci, dupa care a pus capat partidei dupa trei ore si 37 de minute.

De cealalta parte, DJokovic a avut nevoie doar de o ora si sapte minute sa se califice in ultimul act al competitiei, trecand cu scorul de 6-1 6-1 de Kei Nishikori.

Maine Djokovic va avea sansa sa-si recastige pozitia de lider, dar si sa triumfeze pentru a sasea oara in cariera la Londra.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024