Victorie în trei seturi pentru Irina Begu, în primul tur la Roland Garros

Autor: Alexandru Pavel

Irina Begu s-a calificat în turul doi la Roland Garros, după o victorie obținută în trei seturi în fața americancei Bethanie Mattek-Sands. Scorul a fost 5-7, 6-1, 6-3 în favoarea româncei, care a avut puterea să revină după ce pierduse primul set.

De altfel, primul act a fost cel mai disputat. La scorul de 5-4 în favoarea lui Mattek-Sands, Irina a salvat două mingi de set ale adversarei sale. În game-ul următor jucat cu propriul serviciu, românca nu a mai putut câștiga, prima manșă mergând în contul americancei.

Din acel moment, Irina Begu nu a mai dat nicio șansă adversarei sale, impunându-se în următoarele două seturi destul de clar, cu scorurile de 6-1, respectiv 6-3.

Într-un meci în care greșelile neforțate și loviturile direct câștigătoare au fost aproximativ egale de ambele părți, diferența s-a făcut la retur, acolo unde Begu a câștigat 45 de puncte dintre cele 103 jucate, față de doar 28 ale adversarei. De altfel, românca s-a impus de cinci ori pe serviciul advers, în timp ce Bethanie Mattek-Sands a reușit doar două break-uri.

Astfel, românca s-a calificat în turul doi al celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, după două ore și nouă minute de joc. În faza următoare, Irina va întâlni o altă americancă, pe Coco Vandeweghe.

Irina Begu a fost cea de-a treia româncă care a jucat în cursul acestei zile la Roland Garros. Ceva mai devreme, Simona Halep a câștigat lejer o partidă amânată o zi din cauza ploii, contra niponei Hibino, în timp ce Alexandra Dulgheru a cedat în fața belgiencei Yanina Wickmayer. În cursul zilei de mâine vor juca și celelalte două reprezentante ale României în proba de simplu: Sorana Cîrstea o va întâlni pe Elina Svitolina, în timp ce Monica Niculescu va juca în compania franțuzoaicei Parmentier, pentru un loc în turul secund.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024