Mihai Mihuț a devenit campion european la lupte greco-romane

Campionatele Europene de lupte din Rusia au adus o medalie de aur României, pentru prima dată după 11 ani.

Performerul este Mihai Mihuţ. Sportivul de 23 de ani a cucerit aurul la categoria 63 de kilograme la lupte greco-romane.

Mihai Radu Mihuţ l-a învins în finală pe norvegianul Stig-André Berge, cu 3-2. Medaliile de bronz le-au revenit moldoveanului Donior Islamov şi rusului Zaur Kabaloev.

Mihuț este originar din Piatra-Neamț, dar luptă pentru clubul Astra Arad. El este și licențat al Facultății de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității Aurel Vlaicu, Arad.

Precedenta performanță de acest fel a României fusese obținută de Eusebiu Diaconu, care a cucerit în 2007 titlul european la categoria 60 kg, la greco-romane, la Sofia.

Autor: Maria Sorescu / 08 Ian. 2019

Saori Yoshida, tripla campioană olimpică la lupte, se retrage din activitate

Japoneza Saori Yoshida și-a pus amprenta asupra luptelor libere în ultimii 15 ani.

Autor: Maria Sorescu / 29 Noi. 2018

VIDEO / Chidaoba, un stil de lupte tradiţional georgian, a fost inclus în patrimoniul UNESCO

Georgienii au reușit să-și facă recunoscut sportul național ca valoare culturală.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iul. 2018

Politica naturalizărilor aduce României doi luptători ruși

Luptătorii ruşi Zurab Kapraev şi Nikolai Okhlopkov au primit cetățenia română printr-o hotărîre de guvern.

Autor: Flaviu Ilie / 21 Iul. 2019

Liga 1: Poli Iași câștigă la limită duelul cu Astra Giurgiu. Dan Alexa renunță la postul său

Poli Iași a câștigat cu 1-0 duelul cu Astra Giurgiu din etapa a doua a Ligii 1 și adună patru puncte după primele două meciuri ale stagiunii.

Patricia Țig a pierdut în ultimul act la BRD Bucharest Open

Patricia Țig a fost la un pas de a scrie istorie devenind prima jucătoare din istorie ce câștigă un turneu WTA din postura de jucătoare neclasată.

Ziua de sâmbătă, prolifică pentru stranieri

Stranierii naționalei au avut o zi de sâmbătă prolifică. Goluri și pase de gol au venit din partea celor implicați în meciuri ieri.