Mihai Mihuț a devenit campion european la lupte greco-romane

Campionatele Europene de lupte din Rusia au adus o medalie de aur României, pentru prima dată după 11 ani.

Performerul este Mihai Mihuţ. Sportivul de 23 de ani a cucerit aurul la categoria 63 de kilograme la lupte greco-romane.

Mihai Radu Mihuţ l-a învins în finală pe norvegianul Stig-André Berge, cu 3-2. Medaliile de bronz le-au revenit moldoveanului Donior Islamov şi rusului Zaur Kabaloev.

Mihuț este originar din Piatra-Neamț, dar luptă pentru clubul Astra Arad. El este și licențat al Facultății de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității Aurel Vlaicu, Arad.

Precedenta performanță de acest fel a României fusese obținută de Eusebiu Diaconu, care a cucerit în 2007 titlul european la categoria 60 kg, la greco-romane, la Sofia.

Autor: Nicolae Comănescu / 06 Apr. 2024

Andreea Beatrice Ana, calificată la o nouă ediție de Jocuri Olimpice

„Calificarea m-a eliberat”, a declarat Andreea Beatrice Ana la sosirea la București

Autor: Nicolae Comănescu / 10 Mai 2023

DOCUMENT / Cum arată strategia națională pentru sport aprobată de Guvernul României

Documentul precizează care sunt sporturile prioritare.

Autor: Mihai Constantin / 24 Noi. 2022

Câte medalii poate câștiga România la Jocurile Olimpice? Obiectivele federațiilor

Ministrul Sportului Eduard Novak a lansat noua strategie națională pentru sport, iar federațiile sportive vin să-i susțină ideile cu optimism.