Hamad Medjedovic, campion la turneul Next Gen Masters

Autor: Nicolae Comănescu

Sârbul Hamad Medjedovic și-a încununat sezonul bun prin câștigarea trofeului Next Gen ATP Finals, la Jeddah.

Jucătorul în vârstă de 20 de ani a jucat agresiv în fața unui public numeros și l-a învins în finală pe francezul Arthur Fils, locul 36 mondial, scor 3-4 [6], 4-1, 4-2, 3-4 [9], 4-1.

La 20 de ani, Medjedovic, care este antrenat de fostul număr 12 mondial Viktor Troicki, a câştigat trei trofee ATP Challenger Tour în 2023, în timp ce a ajuns în semifinale ATP la Gstaad şi Astana.

Fils, care a câştigat primul său titlu ATP la Lyon, în luna mai, a început sezonul pe locul 251 în clasamentul Pepperstone ATP, dar a ajuns la Jeddah pe locul 36, cel mai bun din carieră.

Medjedovic a făcut referire la faptul că alături de Novak Djokovic, Serbia a avut un final de an perfect.

"El a câștigat marele Masters, cel adevărat, iar eu am câștigat Next Gen. Evident, este un lucru uriaș și mă bucur să îi calc pe urme într-un fel", a declarat Medjedovic.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024