Medalii pentru România la CE de canotaj: aur pentru echipajul feminin de 4 rame și argint pentru băieții de la 8+1

Autor: Nicolae Comănescu

Campionatul European de canotaj de la Bled (Slovenia) este încă o oportunitate pentru sportivii români pentru a-și arăta calitatea. Astfel, în ziua de sâmbătă, delegația noastră a obținut două medalii importante.

Echipajul de patru rame feminin a terminat cel mai rapid. Mădălina Bereş, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş au fost cronometrate cu timpul de 06 min 22 sec 69 sutimi, fiind urmate în clasamentul final de Marea Britanie și Olanda.

Un rezultat remarcabil a obținut și echipajul de 8+1 masculin al României. Acesta s-a luptat de la egal la egal cu echipajul britanic și a terminat la 5 sutimi în mai târziu.

Astfel, Mihăiţă Ţigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci şi Adrian Munteanu au încheiat proba pe locul secund, cu timpul de 5 minute, 28 de secunde şi 14 sutimi. Medalia de bronz a revenit Ţărilor de Jos.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Dec. 2023

Muzeul Ivan Patzaichin, deschis din mai 2024 în localitatea Mila 23

Mila 23 este localitatea din Delta Dunării în care s-au născut mai mulți dintre campionii României la canotaj și kaiac canoe.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 31 Mar. 2023