Trei românce au fost eliminate în aceeași zi din turneul de la Roma

Autor: Dan Voinea

Ziua de joi nu a fost cu noroc pentru româncele prezente la turneul WTA 1000 de la Roma. Prima care a intrat pe teren la Foro Italico a fost Irina Begu (27 WTA). După ce a reușit sfertul de finală de la Madrid, a depășit-o în clasament pe Halep și a devenit prima ''rachetă'' a României, Irina a dezamăgit pe zgura din capitala Italiei. Begu a beneficiat de un prim tur liber, iar în al doilea pleca mare favorită în disputa cu Xiyu Wang, locul 75 mondial. Jucătoare de mână stângă, chinezoaica a început tare și a pus-o în dificultate pe Irina, lovind plat, dar și foarte puternic. Wang a câștigat prima contra serviciului, dar românca a revenit imediat cu re-break și s-a mers cap la cap până la 5-4 pentru chinezoaică. Scor la care Begu și-a pierdut din nou serviciul, iar Wang și-a adjudecat primul set. Mai concentrată și mai agresivă, Irina a controlat până la un punct actul secund. A dat senzația că poate duce meciul în decisiv după ce a condus cu 5-3. A irosit însă două mingi de set, iar apoi jocul ei s-a dereglat din nou, adversara a luat patru game-uri la rând și a închis meciul cu 6-4, 7-5 după aproape două ore de joc.

A urmat Gabriela Ruse, care a întâlnit-o pe a 15-a jucătoare în ierarhia mondială, Beatriz Haddad Maia. Venită din calificări și aflată la al patrulea meci în tot atâtea zile, Ruse a avut în față o jucătoare care a beneficiat de un prim tur liber. Pe fondul oboselii, Gabriela nu a mai repetat evoluțiile din zilele anterioare. A greșit mult neprovocat și a avut un procentaj de sub 50% la primul serviciu. În aceste condiții, brazilianca a dominat clar și s-a impus fără emoții, în mai puțin de o oră și jumătate, scor 6-2,6-3.

Cea mai aproape de victorie a avut și cea mai puternică adversară. Sorții i-au scos-o în cale Anei Bogdan pe ocupanta locului 4 WTA, Caroline Garcia. Franțuzoaica a început cu break, a dominat prima parte a setului, dar Bogdan a revenit și a egalat la 4. Imediat, Garcia a câștigat contra serviciului, apoi a confirmat break-ul și a câștigat setul. Ana și-a pierdut serviciul și în debutul actului secund, dar a avut apoi o revenire de senzație. A luat patru game-uri la rând și a gestionat perfect finalul setului, în care s-a impus la 3. În decisiv s-a mers cap la cap până la 3-3, când românca a făcut break, iar apoi s-a dus la 5-3. Garcia a luat următorul game, iar la 5-4 Ana a servit pentru meci. Și aici a apărut acea cădere de neînțeles întâlnită și în meciul cu Slovenia din Billie Jean King Cup, când Bogdan a ratat incredibil șansa de a aduce României punctul decisiv. Cu patru game-uri consecutive luate de la 3-5, Garcia a închis meciul în 2 ore și 26 de minute, 6-4, 3-6, 7-5. A fost a treia victorie din tot atâtea meciuri pentru Garcia în confruntările cu Ana Bogdan.

Cele trei românce eliminate joi  în turul secund la turneul WTA 1000 de la Roma s-au ales cu 35 de puncte WTA șI 12 652 de euro.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024