Kvitova, campioană la Stuttgart, trece peste Halep în clasament

Simona Halep va coborî pe locul 3 WTA. Petra Kvitova va trece pe locul al doilea după ce a câştigat turneul de la Stuttgart, cu premii de 886.077 de dolari.

Kvitova a învins-o în finală pe sportiva din Estonia Anett Kontaveit, locul 15 mondial şi favorită 8, scor 6-3, 7-6 (2). Meciul a durat o oră şi jumătate.

Petra Kvitova a obţinut al 27-lea trofeu la simplu, al doilea din 2019 (după Sydney). Cehoaica este prima jucătoare care câştigă două titluri în acest sezon.

La turneul de la Istanbul, cu premii de 250.000 de dolari, croata Petra Martic, locul 40 WTA, s-a impus în finală în faţa sportivei cehe Marketa Vondrousova, numărul 46 mondial, scor 1-6, 6-4, 6-1.

Petra Martic mai are în palmares un singur titlu la simplu, cel obţinut în 2018, la Chicago.

Autor: Andrei Szabo / 25 Mai 2020

Djokovic, Zverev, Thiem și Dimitrov vor participa la Adria Cup, un turneu de tenis itinerant prin Balcani

Adria Tour este numele turneului inițiat de Novak Djokovic și care se va desfășura în mai multe țări din Balcani.

Autor: Andrei Szabo / 19 Mai 2020

Federer a donat peste 5 milioane de dolari în acest an

Sezonul tenisistic este suspendat, astfel că Roger Federer s-a orientat către susținerea unor acțiuni caritabile.

Autor: Andrei Szabo / 13 Mai 2020

MTS: Este prea devreme să vorbim de reluarea competițiilor sportive

Ministerul Tineretului şi Sportului a organizat o conferință de presă în cadrul căreia au fost trasate despre reluarea competiţiilor.

Autor: Andrei Szabo / 29 Mai 2020

Liga 2: Dorinel Munteanu s-a despărțit de CSM Reșița

Sezonul în Liga a II-a a fost înghețat, iar echipele aflate de la locul 7 în jos au intrat în vacanță.

Autor: Maria Sorescu / 29 Mai 2020

Asociere inedită. Federația Română de Oină a semnat un parteneriat cu un producător de palincă și țuică

Lumea sportului găsește tot mai greu finanțare pe timp de pandemie, așa că orice partneriat este valoros.