Marius Copil a pierdut finala de la Basel împotriva lui Roger Federer

Autor: Flaviu Ilie

Marius Copil nu a putut reuși încă o victorie mare după succesele împotriva lui Sascha Zverev și Marin Cilic și a ratat trofeul la Basel după finala pierdută împotriva lui Federer, scor 6-7 4-6.

Arădeanul a început curajos partida și a reușit un break care părea să îi ofere prima șansă în câștigarea setului, însă experiența elvețianului și-a spus cuvântul, iar primul act a intrat în tie-break unde Federer s-a impus cu 7-5.

Copil a inceput bine și setul secund, dar s-a pierdut din nou pe parcurs. Federer a câștigat și al doilea act, cu scorul de 6-4, la capătul unei ore și 26 de minute de joc.

Pentru Copil a fost a doua finală de simplu în circuitul ATP, după ce la începutul anului a jucat ultimul act al turneului ATP 250 de la Sofia.

Autor: Maria Sorescu / 19 Ian. 2019

Australian Open: Simona Halep a eliminat-o pe Venus Williams și se va duela cu Serena

Simona Halep a făcut cel mai bun meci al său din acest an la Australian Open, în fața lui Venus Williams.

Autor: Maria Sorescu / 17 Ian. 2019

VIDEO / Australian Open: Simona Halep a trecut și de turul secund, cu emoții

Simona Halep a oferit un nou meci de trei seturi la Australian Open.

Australian Open: Begu, Buzărnescu și Cîrstea avansează pe tabloul de dublu

Dacă la simplu au părăsit repede Australian Open, Irina Begu, Mihaela Buzărnescu și Sorana Cîrstea s-au descurcat mai bine la dublu.

Autor: Andrei Szabo / 18 Ian. 2019