Marius Copil a pierdut finala de la Basel împotriva lui Roger Federer

Autor: Flaviu Ilie

Marius Copil nu a putut reuși încă o victorie mare după succesele împotriva lui Sascha Zverev și Marin Cilic și a ratat trofeul la Basel după finala pierdută împotriva lui Federer, scor 6-7 4-6.

Arădeanul a început curajos partida și a reușit un break care părea să îi ofere prima șansă în câștigarea setului, însă experiența elvețianului și-a spus cuvântul, iar primul act a intrat în tie-break unde Federer s-a impus cu 7-5.

Copil a inceput bine și setul secund, dar s-a pierdut din nou pe parcurs. Federer a câștigat și al doilea act, cu scorul de 6-4, la capătul unei ore și 26 de minute de joc.

Pentru Copil a fost a doua finală de simplu în circuitul ATP, după ce la începutul anului a jucat ultimul act al turneului ATP 250 de la Sofia.

Autor: Maria Sorescu / 14 Apr. 2019

Perechea Sorana Cîrstea - Andreea Mitu a câștigat turneul de la Lugano

Sorana Cîrstea și Andreea Mitu au avut o săptămână excelentă în Elveția.

Amanda Anisimova, noul fenomen al tenisului feminin

Anisimova, favorită 6, a învins-o în finala de la Bogota pe sportiva australiană Astra Sharma.

Autor: Maria Sorescu / 13 Apr. 2019

Simona Halep a prefațat confruntarea cu Franța din Fed Cup

Întâlnirea Franţa – România, din semifinalele Cupei Federaţiei, va avea loc în 20 şi 21 aprilie, la Rouen.

Autor: Maria Sorescu / 20 Apr. 2019

Țucudean, revenire decisivă pentru CFR Cluj

CFR Cluj se menține lider în Liga 1, după ce a câștigat deplasarea de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a şasea a play-off-ului.

Autor: Andrei Szabo / 20 Apr. 2019

Juventus, din nou campioana Italiei. Record pentru Cristiano Ronaldo

Juventus Torino a monopolizat campionatul Italiei.

Stranieri în acțiune: Rotariu marchează din nou, Grigore punctează din penalty

După ce Răzvan Marin și Nicolae Stanciu u marcat vineri, alți internaționali au ieșit în evidență