Elina Svitolina se impune la Turneul Campioanelor

Autor: Ștefan Adrian Olteanu

Ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA, a câştigat, duminică, Turneul Campioanelor de la Singapore, învingând-o în finală pe sportivă americană Sloane Stephens, numărul  6 mondial, scor 6-3 2-6 2 6.

Startul de meci i-a aparținut americancei, care a controlat meciul cu lovituri agresive și un procentaj foarte bun pe primul serviciu, dar Svitolina a fost jucatoarea mai proaspătă pe tot parcursul meciului și a reușit să se impună după două ore și 25 de minute. Stephens a avut 45 de erori neforțate, spre deosebire de Svitolina care a avut doar 28.

Acesta este cel mai important trofeu din cariera Svitolinei și al treilea din 2018, după turneele de la Dubai și Roma.

Svitolina a debutat anul acesta la Turneul Campioanelor, și a ajuns în finală trecând în penultimul act de Kiki Bertens, locul 9 mondial.

Cu această performanță ucraineanca și-a asigurat un cec în valoare de $1,750,000, dar și poziția a 4-a în clasamentul WTA

Autor: Andrei Szabo / 11 Noi. 2018

Încă un titlu pentru Cehia în Fed Cup

Finala Fed Cup a fost lipsită de numele mari, dar chiar și în aceste condiții Cehia a câştigat trofeul.

Tsitsipas, campion la Milano, la turneul Next Gen ATP Finals

În absenţa lui Alexander Zverev, care a ales Turneul Campionilor, Stefanos Tsitsipas, locul 15 ATP, a câştigat turneul Next Generation ATP Finals.

Autor: Maria Sorescu / 09 Noi. 2018

Simona Halep a încheiat colaborarea cu Darren Cahill

Patru ani a ținut colaborarea între Simona Halep și antrenorul Darren Cahill.

Autor: Andrei Szabo / 13 Noi. 2018

Solari a convins. Va fi antrenorul lui Real Madrid până în 2021

Conducerea lui Real Madrid s-a arătat mulțumită de interimatul antrenorului argentinian Santiago Solari.

Autor: Maria Sorescu / 13 Noi. 2018

Echipa de volei masculin ACSVM Zalău s-a calificat în optimile Challenge Cup

Echipa de volei masculin ACSVM Zalău nu a avut emoții în 32-imile Challenge Cup în fața formaţiei Buducnost Podgorica (Muntenegru).

Încă un eșec dur pentru naționala masculină de polo a României

După ce au pierdut cu 4-17 meciul cu campioana mondială Croația, naţionala de polo a României a fost învinsă și de Serbia.