Elina Svitolina se impune la Turneul Campioanelor

Autor: Ștefan Adrian Olteanu

Ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA, a câştigat, duminică, Turneul Campioanelor de la Singapore, învingând-o în finală pe sportivă americană Sloane Stephens, numărul  6 mondial, scor 6-3 2-6 2 6.

Startul de meci i-a aparținut americancei, care a controlat meciul cu lovituri agresive și un procentaj foarte bun pe primul serviciu, dar Svitolina a fost jucatoarea mai proaspătă pe tot parcursul meciului și a reușit să se impună după două ore și 25 de minute. Stephens a avut 45 de erori neforțate, spre deosebire de Svitolina care a avut doar 28.

Acesta este cel mai important trofeu din cariera Svitolinei și al treilea din 2018, după turneele de la Dubai și Roma.

Svitolina a debutat anul acesta la Turneul Campioanelor, și a ajuns în finală trecând în penultimul act de Kiki Bertens, locul 9 mondial.

Cu această performanță ucraineanca și-a asigurat un cec în valoare de $1,750,000, dar și poziția a 4-a în clasamentul WTA

Autor: Maria Sorescu / 14 Apr. 2019

Perechea Sorana Cîrstea - Andreea Mitu a câștigat turneul de la Lugano

Sorana Cîrstea și Andreea Mitu au avut o săptămână excelentă în Elveția.

Amanda Anisimova, noul fenomen al tenisului feminin

Anisimova, favorită 6, a învins-o în finala de la Bogota pe sportiva australiană Astra Sharma.

Autor: Maria Sorescu / 13 Apr. 2019

Simona Halep a prefațat confruntarea cu Franța din Fed Cup

Întâlnirea Franţa – România, din semifinalele Cupei Federaţiei, va avea loc în 20 şi 21 aprilie, la Rouen.

Autor: Maria Sorescu / 20 Apr. 2019

Țucudean, revenire decisivă pentru CFR Cluj

CFR Cluj se menține lider în Liga 1, după ce a câștigat deplasarea de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a şasea a play-off-ului.

Autor: Andrei Szabo / 20 Apr. 2019

Juventus, din nou campioana Italiei. Record pentru Cristiano Ronaldo

Juventus Torino a monopolizat campionatul Italiei.

Stranieri în acțiune: Rotariu marchează din nou, Grigore punctează din penalty

După ce Răzvan Marin și Nicolae Stanciu u marcat vineri, alți internaționali au ieșit în evidență