Din nou aproape de a elimina un star. Copil pierde la mare luptă cu Cilic

După ce în urmă cu două săptămâni a făcut un meci de poveste cu Andy Murray, la Washington, Marius Copil a oferit încă un duel palpitant cu Marin Cilic.

Tenismenul arădean, aflat pe locul 92 ATP și venit din calificări, a jucat de la egal la egal cu croatul aflat pe locul 7 ATP.

Marin Cilic s-a impus cu scorul de 6-7 (4), 6-4, 6-4, după mai bine de două ore, în care Marius Copil a servit 16 ași.

Românul a fost condus cu 5-2 în primul set, dar a revenit şi a câştigat la tie-break. Însă în următoarele două seturi, Cilic a izbutit câte un break, suficient pentru a-și asigura victoria.

Croatul își ia astfel revanșa în fața lui Copil, cu care pierduse în 2012, la Beijing. Marin Cilic a câștigat turneul de la Cincinnati în 2016.

Pentru prezența în turul secund la evenimentul din Ohio, tenismenul român va primi 37.395 de dolari şi 70 de puncte ATP, urmând să urce pe locul 82 ATP.

Autor: Andrei Szabo / 11 Noi. 2018

Încă un titlu pentru Cehia în Fed Cup

Finala Fed Cup a fost lipsită de numele mari, dar chiar și în aceste condiții Cehia a câştigat trofeul.

Tsitsipas, campion la Milano, la turneul Next Gen ATP Finals

În absenţa lui Alexander Zverev, care a ales Turneul Campionilor, Stefanos Tsitsipas, locul 15 ATP, a câştigat turneul Next Generation ATP Finals.

Autor: Maria Sorescu / 09 Noi. 2018

Simona Halep a încheiat colaborarea cu Darren Cahill

Patru ani a ținut colaborarea între Simona Halep și antrenorul Darren Cahill.

Autor: Andrei Szabo / 13 Noi. 2018

Solari a convins. Va fi antrenorul lui Real Madrid până în 2021

Conducerea lui Real Madrid s-a arătat mulțumită de interimatul antrenorului argentinian Santiago Solari.

Autor: Maria Sorescu / 13 Noi. 2018

Echipa de volei masculin ACSVM Zalău s-a calificat în optimile Challenge Cup

Echipa de volei masculin ACSVM Zalău nu a avut emoții în 32-imile Challenge Cup în fața formaţiei Buducnost Podgorica (Muntenegru).

Încă un eșec dur pentru naționala masculină de polo a României

După ce au pierdut cu 4-17 meciul cu campioana mondială Croația, naţionala de polo a României a fost învinsă și de Serbia.