Ceasul rău. Accidentare teribilă pentru Mihaela Buzărnescu la Montreal, în meciul cu Svitolina

Mihaela Buzărnescu a fost nevoită să abandoneze în turul al doilea de la Rogers Cup. Românca aflată pe locul 20 WTA s-a accidentat la gleznă în setul al treilea al meciului cu Elina Svitolina, numărul 5 mondial.

Românca a amuțit spectatorii din tribune după ce a ţipat şi a plâns pe teren de durere. Se întâmpla după două ore şi 20 de minute de la începutul unui meci intens.

Svitolina câştigase primul set cu 6-3, dar Mihaela Buzărnescu a revenit spectaculos în actul secun, pe care l-a tranșat la tie-break, cu 7-5, după ce a fost condusă cu 5-2. Accidentarea româncei s-a produs în setul al treilea, la scorul de 4-3 pentru sportiva ucraineană.

Din primele informații se pare că terenul era alunecos din cauza picăturilor de ploaie răzlețe căzute pe timpul meciului și pe care Buzărnescu le-a semnalat.

După prăbușirea îndurerată a Mihaelei Buzărnescu, arbitra de scaun a intervenit, ajutată de Svitolina, vizibil îngrijorată, care a adus gheaţă pentru glezna româncei.

Sportiva noastră a fost scoasă din arenă într-un scaun cu rotile, după ce a primit și îngrijiri medicale.

Ben Rothenberg, jurnalist specializat pe tenis la New York Times, a scris pe reţelele de socializare că Mihaela Buzărnescu a suferit o entorsă la glezna dreaptă, ceea ce ar reprezenta un diagnostic optimist.

„La Montreal se vorbeşte că Buzărnescu a suferit o entorsă la gleznă. Mă bucur că nu e ceva mai serios după cât de brutal a fost acest moment", a spus Ben Rothenberg.

Autor: Maria Sorescu / 21 Oct. 2018

ATP: Primele trofee pentru Tsitsipas și Edmund

Doi dintre jucătorii din tânăra generație au câștigat primele lor titluri individuale în circuitul profesionist.

Turneul Campioanelor: Wozniacki şi Kvitova, învinse în primele meciuri

Turneul Campioanelor de la Singapore a debutat cu două surprize, eşecurile lui Wozniacki şi Kvitova.

Autor: Maria Sorescu / 20 Oct. 2018

Daria Kasatkina, campioană la turneul de la Moscova

A 23-a ediţie a turneului feminin de la Moscova a fost câştigată de o reprezentantă a gazdelor, Daria Kasatkina.

Autor: Maria Sorescu / 22 Oct. 2018

CFR Cluj l-a numit pe Daniel Stanciu în funcția de director sportiv

CFR Cluj este lider în Liga 1 și se întărește la nivel administrativ.

Autor: Andrei Szabo / 22 Oct. 2018

Mai mult decât o victorie. O descătușare. Ce înseamnă succesul Craiovei cu FCSB

CS Universitatea Craiova a învins cu 2-1 FCSB, în ziua trecerii în neființă a lui Ilie Balaci.

Scrisoarea din Belgia a lui Ladislau Boloni, la aflarea veștii că Ilie Balaci s-a stins

Ladislau Boloni și Ilie Balaci au fost buni prieteni.