Kenyenii au câștigat Semimaratonul Internațional București

Peste 3000 de alergători au participat la cursa de 21 km din cadrul Semimaratonului Internațional București.

Kenyanul Patrick Kipkorir Siele, în vârstă de 21 de ani, a câştigat cursa masculină cu timpul de 1 oră şi 5 secunde.

Podiumul a fost completat de alţi doi sportivi din Kenya, Roncer Kipkorir Konga (1 oră, 1 minut şi 19 secunde) şi Justus Kipkogei Kangogo (1 oră, 1 minut şi 32 secunde).

Pe locul patru a sosit Abel Chebet (1 oră, 2 minute şi 18 secunde) din Uganda, în timp ce poziţia a cincea i-a revenit etiopianului Mustefa Kedir Tebo (1 oră, 2 minute şi 35 secunde).

În cursa feminină a Semimaratonului Bucureşti s-a impus Pauline Chemning Korikwiang (30 de ani) din Kenya, ea fiind cronometrată cu 1 oră, 10 minute şi 7 secunde, un record personal.

Poziţia a doua a revenit unei alte sportive din Kenya, Daisy Cherotich (1 oră, 12 minute şi 7 secunde), iar pe ultimul loc al podiumului a urcat Elvan Abeylegesse (1 oră, 12 minute şi 27 secunde) din Turcia.

Etiopianca Bashanke Imoshe Bilo a încheiat cursa pe poziţia a patra (1 oră, 14 minute şi 38 secunde), iar pe cinci a sosit compatrioata sa Tejitu Siyum Alemayehu (1 oră, 14 minute şi 49 secunde).

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 21 Apr. 2024

Record mondial la maraton, stabilit de kenyanca Peres Jepchirchir

Atleta kenyană Peres Jepchirchir, în vârstă de 30 de ani, a reușit o cursă spectaculoasă la Maratonul Londrei.

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Apr. 2024