Buzărnescu trece de Țurenko și e în turul 2 la Doha

Autor: Vasile Cenușă

Deși venită după un turenu istovitor în America, Mihaela Buzărnescu a găsit resursele necesare pentru a trece pentru a doua oară în acest an de ucraineanca Lesia Țurenko.

Proaspăt urcată pe un nou career high, locul 43 mondial, „Micky” a început slab meciul, iar adversara sa a zburdat la 5-2 în primul set, care părea astfel jucat. Dar jucătoarea noastră, aflată la prima prezență la Doha, are o caracteristică principală, și anume capacitatea de luptă, iar Mihaela a luptat superb pentru a întoarce soarta setului, câștigând cinci game-uri la rând pentru un incredibil 7-5.

În actul secund, Buzărnescu s-a desprins repede la 3-1, dar ucraineanca a avut și ea o mini-revenire pe final de set, când a salvat vreo câteva mingi de meci. Nu și pe a șasea, însă, iar jucătoarea noastră a câștigat un meci istovitor, după 7-5, 6-4, la capătul a două ore fără trei minute de joc. Nu a fost la fel de ușor ca la Hobart, dar în cele din urmă jucătoarea originară din București și-a făcut datoria.

În turul următor, Mihaela o va întâlni pe letona Jelena Ostapenko, locul 6 mondial și a șasea favorită de la Doha. Cele două nu s-au mai întâlnit până acum, dar la forma de moment arătată de baltică, nu ar fi exclus ca „Miky” să bifeze o nouă surpriză în circuitul WTA.

Autor: Andrei Szabo / 15 Aug. 2018

Din nou aproape de a elimina un star. Copil pierde la mare luptă cu Cilic

După ce în urmă cu două săptămâni a făcut un meci de poveste cu Andy Murray, la Washington, Marius Copil a oferit încă un duel palpitant cu Marin Cilic.

Autor: Maria Sorescu / 15 Aug. 2018

Serena Williams și Victoria Azarenka, eliminate în turul secund la Cincinnati

Pe lista eliminatelor din ziua precedentă se regăsește și Ana Bogdan.

Autor: Andrei Szabo / 14 Aug. 2018

Victorie de moral. Marius Copil a produs o surpriză la Cincinnati, eliminându-l pe Kohlschreiber

Românul a impresionat din nou la serviciu, furnizând 13 ași.

Cupa României, turul 2: victorii clare pentru Rapid, Oțelul, Ceahlăul, Oltenița, Hărman și CSM Focșani

Cupa României și-a derulat turul secund, unde echipele din liga a treia și a patra au oferit numeroase goluri.

Relaxare, blocaj psihic sau eroare tactică ? Naționala feminină de handbal U18 a României, învinsă de Suedia, deși a condus cu 7 goluri

Sportul românesc a trăit un nou episod nefericit, în care a gestionat prost un avantaj confortabil.