Roger Federer, victorie spectaculoasă în faţa lui Rafael Nadal

Roger Federer s-a impus în faţa lui Rafael Nadal, 6-4, 6-3, în finala turneului Masters 1000 de la Shanghai şi a obţinut titlul cu numărul 96 din carieră, după un meci care a durat 73 de minute.

Marele campion elveţian a început excelent epsiodul cu numărul 38 din rivalitatea "Fedal' şi a izbutit să facă break din primul game. Roger, cel care a pierdut un singur set pe durata turneului în faţa lui Del Potro, a prezentat un joc aproape de perfecţiune la serviciu şi nu i-a oferit nicio şansă de break în primul set lui Nadal, mai mult a izbutit un game cu patru aşi şi un game câştigat în 50 de secunde.

Jocul excelent al lui Federer a continuat şi în setul al doilea, iar în game-ul al cincelea a reuşit un nou break, înainte să închidă partida cu un al doilea break în game-ul cu numărul nouă. Roger Federer a ajuns astfel la 15 victorii în faţa lui Rafael Nadal, fiind la opt succese distanţă de marele lui rival.

Jucătorul elveţian s-a impus în ultimele cinci partide dintre cei doi, Nadal reuşind să câştige ultima dată o partidă în 2014, în penultimul act de la Australian Open. Cei doi mari campioni au acaparat puterea în turneele de Grand Slam din acest an şi au câştigat câte două. Federer s-a impus la Australian Open şi Wimbledon, în timp ce Nadal a câştigat la Roland Garros şi US Open.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024