Gimnaștii români au obținut alte două medalii la Universiada din Taipei

Autor: Tibi Demeter

Larisa Iordache și Alex Muntean au adus două medalii pentru România la Universiada de la Taipei, la sărituri și la bârnă.

Rezultatele obținute de cei doi vin la aproximativ 24 de ore de la aurul câștigat de Larisa în proba de individual compus, unde port drapelul României a dominat clar întrecerea.

Iordache a primit 13,666 puncte pentru evoluția de astăzi de la Universiada și a fost depășită de Elisabeth Black(Canada), 14, 333, dar și de sportiva niponă Natsumi Sasadam 13,833.

Multipla campioană europeană are șansa să mai aducă încă o medalie pentru România astăzi, în concursul de la sol.

Alex Munteanu a obținut și el o medalie de bronz pentru România în proba de sărituri, după ce a avut o medie de 14,600 în urma celor două execuții.

Gimnastul român a fost învins de către Audrys Nin Reyes, 14,783, din Republica Dominicană în timp ce argintul a fost cucerit de Oleg Verniaev, 14,733, reprezentantul Ucrainei.

România a strâns trei medalii până acum, toate la gimnastică și ocupă locul 25 în clasamentul pe medalii de la Universiada din Taipei.

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Apr. 2024