Dinamo a învins CSM Olimpia București, cu 13-12, și s-a calificat în semifinalele SuperLigii de rugby

Dinamo București a învins cu scorul de 13-12 (8-7 la pauză) pe CSM Olimpia București, în barajul pentru calificarea în semifinalele SuperLigii CEC Bank la rugby și va juca, săptămâna viitoare, cu CSM Știința Baia Mare pentru accederea în actul final al competiției, potrivit Agerpres.

Meciul s-a jucat pe stadionul din cartierul Vitan. Dinamoviștii au început bine și au deschis scorul printr-o lovitură de pedeapsă chiar în minutul 4. CSM a reușit apoi un eseu, transformat, care a adus-o în avantaj.

Finalul primei reprize a aparținut jucătorilor echipei din Ștefan cel Mare, care, după un efort colectiv, au reușit un eseu cu două minute înainte de fluierul de pauză al arbitrului. La cabine s-a intrat astfel cu scorul de 8-7 pentru Dinamo, încercarea lor nefiind transformată.

Dinamo a condus apoi în repriza a doua cu 13-7. Eliminarea temporară după primirea unui cartonaș galben a căpitanului celor de la CSM, internaționalul Florin Surugiu, s-a resimțit în jocul gazdelor, Dinamo rămânând în continuare în atac și punând presiune pe 22-ul advers.

Ultimele minute ale meciului au fost dramatice, CSM făcând eforturi disperate de a întoarce soarta partidei. Eforturile i-au fost răsplătite prin eseul reușit în minutele de prelungire, însă nefiind transformat, Olimpia București a ratat ocazia de a ajunge în semifinale, acolo unde, la rândul lor, alb-roșii s-au calificat în premieră.

Rezultatul consemnat este o surpriză, la finalul sezonului regulat CSM ocupând locul 4 și jucând în play-off, în timp ce Dinamo a terminat pe 6 și a jucat în play-out. Totodată, Dinamo nu mai învinsese pe CSM Olimpia din 2012.

Dinamo se va deplasa, sâmbăta viitoare, în Maramureș, unde va da piept cu lidera la zi a clasamentului, vice-campioana CSM Știința Baia Mare, în prima semifinală.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

ANALIZĂ / Schimbări importante în rugby-ul mondial, care nu ajută România, deși crește numărul de echipe la Cupa Mondială

Deși diferența între elita rugby-ului mondial și eșalonul secund crește, Consiliul World Rugby a aprobat modificări care nu fac decât să accentueze acest hiatus.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Iun. 2023

Criza financiară din rugby-ul englez se acutizează: clubul London Irish a fost exclus din toate competițiile

Rugby-ul englez rămâne în decurs de 10 luni fără trei dintre cele mai importante cluburi din istoria recentă la nivel înalt.

Autor: Dan Voinea / 15 Mai 2023

Aur pentru România la Special Olympics de la Paris

România a învins Franța în finală la rugby.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.