Cel mai de succes antrenor român de volei, Stelian Moculescu, a fost instalat pe banca celor de la Berlin Recycling Volleys.

Tehnicianul în vârstă de 67 de ani nu mai ocupase funcția de antrenor principal din 2016, când a plecat de la VfB Friedrichshafen, pe care o pregătea din 1997.

Stelian Moculescu a fost consultant pentru mai multe cluburi din voleiul românesc, cel mai recent la Arcada Galaţi.

„Încă de când am plecat de la VfB Friedrichshafen, am primit foarte multe oferte din străinătate, dar nu am onorat niciuna dintre ele. Când am fost contactat de conducerea clubului Berlin Volleys am acceptat provocarea. Sunt foarte încântat”, a declarat Stelian Moculescu pentru site-ul oficial al clubului din capitala Germaniei.

Antrenorul român va debuta pe banca celor de la Berlin Volleys miercuri, cu ocazia meciului din Liga Campionilor cu Zenit Kazan, deţinătoarea trofeului.

Stelian Moculescu are 19 titluri de campion în Germania și 21 de Cupe ale Germaniei. El a câștigat Liga Campionilor în 2007 și mai are și trei titluri de campion în Austria.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2018

Andreea Verdeș și Denisa Mailat au obținut medalii de argint și de bronz la Cupa Irina Deleanu de gimnastică ritmică

Cupa Irina Deleanu a fost cea mai importantă competiţie de gimnastică ritmică găzduită în această lună în România, la Sala Polivalentă din Capitală.

Suedia a câștigat Campionatul Mondial de hochei pe gheață

Locul trei a revenit echipei SUA, care a învins Canada, scor 4-1.

Autor: Andrei Szabo / 19 Mai 2018

Surpriză în Ghencea. Știința Baia Mare a învins Steaua în semifinalele Superligii de rugby

În Ghencea, CSM Știința Baia Mare a produs surpriza în confruntarea cu Steaua și a devenit astfel prima finalistă a Superligii de rugby.

Andrei Gag, argint la reuniunea IAAF World Challenge de la Osaka

Atletul Andrei Gag a reprezentat România la reuniunea atletică de la Osaka, din cadrul IAAF World Challenge.

Autor: Andrei Szabo / 21 Mai 2018

Belgia merge la Cupa Mondială fără Nainggolan, Origi și Mirallas. Iată lotul „diavolilor”

Roberto Martinez, selecționerul Belgiei, a anunțat lotul lărgit de jucători în vederea participării la Cupa Mondială 2018.