Carp şi Mihalachi, argint la Campionatele Europene de Kaiac-canoe

ziaruldesport.ro - Alte sporturi / Autor: Tibi Demeter / Data: 16 Iul. 2017

Leonid Carp şi Victor Mihalachi au obţinut, duminică, medalia de argint, în proba de Canoe 2, de la Campionatul European de Kaiac-canoe de la Plovdiv.

Cei doi sportivi din România au fost contrometraţi într-un minut, 37 de secunde şi 368 sutimi, fiind depăşiti de echipajul rus cu o secundă, în timp ce podiumul a fost completat de Ucraina.

Mihalachi şi Carp au avut probleme în ultimul an, după suspendarea federaţiei din toate competiţiile, dar şi după ce Dumitrescu, colegul lui Mihalachi a fost suspendat, iar barca de Canoe 2 a României a fost nevoită să îşi schimbe componenţa, deşi cuceriseră în trecut medalii la competiţiile importante.

Cei doi sportivi au ocupat sâmbătă, în proba de 1000 de metri, probă olimpică, locul cinci.