Meci abraziv... de o intensitate fizică uluitoare cu Timea Babos. Halep merge în optimi la US Open

Autor: Emanuel-Daniel Sărmășan

Locul 5 WTA, Simona Halep a învins-o pe sportiva vecină din „Pustă", Timea Babos (locul 34 WTA) în turul 3 de la „Flushing Meadows", calificându-se în optimile de finală ale turneului. Favorita cu numărul 5 al turneului de peste Ocean s-a impus în trei seturi, 6-1 / 2-6 / 6-4, după aproximativ două ore și zece minute de joc, urmând să dispună în optimi de iberica Carla Suarez Navarro, cea care ocupă poziția a 12-a în ierarhia WTA.

Simona a început meciul în forță cu lovituri puternice prin care a izbutit să o deplaseze pe adversară, iar unguroaica masivă a rămas fără răspuns la jocul agresiv al româncei, a câștigat primul set în mai puțin de jumătate de oră.

Scenariul nu s-a mai repetat în timpul celui de-al doilea act, când Babos și-a reglat ritmul de joc și nu a mai cedat decât două game-uri. Setul decisiv a fost echilibrat, însă românca a gestionat extrem de bine momentele importante și a încheiat meciul cu break. Simona a demonstrat faptul că dispune de o rezistență fizică fantastică, fiind mereu tonică și rămânând fermă pe picioare în momentele cheie ale confruntării.

„A fost un meci foarte greu, Timea a jucat extraordinar de bine în setul doi. Am început bine, ea a facut câteva greșeli, apoi nu a mai ratat și a lovit foarte bine. Am încercat să schimb tactica și am reușit până la urmă să câștig," a declarat Halep după meciul solicitant din această seară.

Sursa foto: Reuters

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024