Start lansat pentru HCM Baia Mare: 32-21 cu SCM Craiova la debutul în Liga Natională

Autor: Alex Codrescu

HCM Baia Mare a câștigat Supercupa României, iar noul sezon l-a început cu alt succes, la SCM Craiova. Campioana României a triumfat cu 32-21. Portarii au fost în zi de grație, iar Camilla Herrem a fost cea mai bună marcatoare a echipei din Baia Mare.

Scorul la pauza a fost 17-7 pentru campioană. La SCM Craiova au jucat trei handbaliste imprumutate in aceasta vara de gruparea din Baia Mare: Aneta Parvut, Cynthia Tomescu si Ana Maria Tanasie.

SCM Craiova - HCM Baia Mare 21-32 (7-17)
Au arbitrat: Theodor Serbu si Andrei Vasilescu (Bucuresti);
Minute de eliminare: 2-8;

SCM Craiova: Pasca (6 interventii), Munteanu (9 interventii, inclusiv doua aruncari de la 7m) - Eidem 4, Tanasie 4, Cioaric 3 (1), Parvut 2, Georgescu 2, Apipie 2 (1), Lazarin 2, Ianasi 1, Florica 1, Amariei, Bonea; antrenori: Aurelian Rosca (principal) si Gheorghe Sbora (secund);

HCM Baia Mare: Arenhart (7+1), Ungureanu (7+1), Dumanska (2) - Herrem 5, Davidenko 4 (1), Ardean Elisei 3, Tatar 3, Marin 3, Oltean 3 (1), Artsiukhovich 2 (1), Nechita 2, Lobach 2, Szucs 2, Makeeva 1, Gjorgjijevska 1, Buceschi 1; antrenori: Costica Buceschi (principal) si Magda Kovacs (secund);

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.