Ciprian Bălănescu a cucerit al nouălea titlu consecutiv de campion național la duatlon

Autor: Nicolas Grama

Campionatul Național de duatlon, competiție desfășurată în premieră la București, s-a încheiat cu victoria sportivului Ciprian Bălănescu. El a terminat cursa în doar 54 de minute, adjudecându-și cel de-al nouălea titlu național consecutiv.

Competiția s-a desfășurat în zona Biblioteca Națională — Piața Unirii — Casa Poporului și a fost deschisă atât sportivilor de performanță (categoria elite), cât și sportivilor amatori (categoriile age group și ștafetă), copiilor, cadeților și juniorilor.

Ciprian Bălănescu, campion balcanic și campion absolut al României la triatlon și duatlon, domină din 2006 întrecerile naționale de duatlon, competiție compusă din două probe — alergare și ciclism.

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 21 Apr. 2024

Record mondial la maraton, stabilit de kenyanca Peres Jepchirchir

Atleta kenyană Peres Jepchirchir, în vârstă de 30 de ani, a reușit o cursă spectaculoasă la Maratonul Londrei.

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Apr. 2024