FOTOGALERIE / Turcia a jucat primul meci internațional de fotbal cu România. Cum a fost acum 90 de ani ?

Autor: Pompiliu-Nicolae Constantin

După primul război mondial, fotbalul a devenit un fenomen care a crescut rapid, atât în România, cât și în Turcia. Pentru că ne aflăm în fața unui joc important în preliminariile CM 2014, trebuie să amintim că Turcia a jucat primul meci internațional tocmai cu România.

Disputa a fost organizată în contextul bunelor relații dintre șefii celor două federații, care erau și oameni politici și aveau legături diplomatice. Întâlnirea a avut loc la Istanbul, pe 26 octombrie 1923. Era al șaselea meci al României, dar experiența nu s-a văzut și pe teren.

Meciul de pe stadionul Taksi, cu o suprafață mlăștinoasă, s-a disputat în fața a peste 7000 de spectatori și s-a terminat cu scorul de 2-2. Directorul tehnic al turcilor era Ali Sami Yen, cel care dă numele unui celebru stadion în Turcia.

Golurile României au fost marcate de Isidor Gansl (de la Maccabi Cernăuți). "Tricolorii" au deschis scorul în minutul 20, dar au fost egalați de Zeki (una din legendele clubului Fenerbahce), care a stabilit și scorul pauzei.

Gansl a mai înscris o dată în minutul 53, iar tabela a fost închisă de Sabih (73). În acea perioadă echipa României era alcătuită în majoritate din fotbaliști ce proveaneau din rândul minorităților naționale (germani, evrei, maghiari, polonezi).

Echipele:

Turcia: Nedim - Hasan Kamil, Cafer - Nihat, Ismet, Baron Feyzi (Kelle) - Emin, Alaettin, Zeki, Sabih, Bedri;
Antrenor: Izmet Hassan.

România: Paulini - Vetianu (căpitan), Protopopescu - L. Tritsch II, Florian, Teclu - Nuridschany, O. R. Tritsch, Gansl, Klein, Deutsch;
Antrenor: Costel Rădulescu.

Meciul România - Turcia, din preliminariile Campionatului Mondial din 2014, se joacă marți, de la ora 21:00, pe Arena Națională din București.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024