EXCLUSIV / O primă zi cu rezultate frumoase pentru sportivii români participanți la Special Olympics Winter Games

Autor: Pompiliu Constantin, Viorel Berbece

Zăpada din Coreea de Sud este la fel de moale ca și aceea din Poiana Brașov, astfel că reprezentanții noștri au pășit cu bucurie pe ea în prima zi de concurs. Într-o asemenea competiție timpii nu contează, pentru că acești oameni au câștigat deja concursul cu voința și cu respectul nostru. S-au pregătit intens, au exersat și au ascultat.

Am avut 4 reprezentanți în proba de alergat pe zăpadă, iar entuziasmul lor este de lăudat. Raluca Avram a avut un timp foarte bun pe distanța de 25 de metri, alergând în 9,77 de secunde, iar pentru cine crede că este ușor nu trebuie să uite căzăturile pe care le luăm cu sutele când mergem la munte, atunci când ne grăbim pe pârtie.

O luptă spectaculoasă a fost în seria în care au concurat nu mai puțin de 3 reprezentanți ai României, Florin Vasiu, Ciprian Chițu și Anca Cristina Onisa. Toți au avut o prestație excelentă și ca atitudine, dar și ca timpi de concurs. Florin Vasiu a terminat cursa de 25 de metri în 7:43 secunde, Ciprian Chițu în 7:92, iar Anca Cristina Onisa în 8:04 secunde.

O surpriză fantastică a venit din partea Alexandrei Codreanu, care a câștigat seria de 8 din care a făcut parte, la această ediție a Jocurilor de Iarnă, în proba de schi cross country. Sportiva noastră a terminat cursa în 35:37. A schiat foarte bine și Emil Mihai Tomescu, cel care a nimerit în cea mai tare serie și a obținut un timp de invidiat, 26:97 secunde și s-a clasat pe 4.

Întrecerile vor continua la PyeongChang până pe 5 februarie, iar publicația noastră vă va ține la curent cu rezultatele sportivilor noștri în Coreea de Sud. Reamintim că la acest eveniment iau parte peste 3.014 de sportivi cu dizabilități intelectuale din 106 țări. România este reprezentată de 10 sportivi.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Feb. 2024

VIDEO / Din toată inima pentru Team Romania, melodia care-i va impulsiona pe sportivii români la Jocurile Olimpice de la Paris

Trupa Voltaj aduce o notă de inspirație și susținere pentru sportivii calificați la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Oct. 2023

ANALIZĂ / India vrea să organizeze Jocurile Olimpice din 2036. Care sunt atuurile sale

India are o economie în creștere și o populație care vrea să simtă acest lucru.

Autor: Nicolae Comănescu / 13 Oct. 2023

Comitetul Internațional Olimpic a anunțat 5 sporturi noi la Jocurile Olimpice din 2028

Jocurile Olimpice din 2028 vor fi găzduite de Los Angeles și vor avea 5 sporturi noi.