Vlad Stancu, cinci medalii de aur la Cupa României la înot. David Popovici s-a retras înaintea finalei de 200 metri liber

Autor: Nicolae Comănescu

Vlad Stancu a fost MVP-ul Cupa României la înot, găzduită de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni, de vineri până duminică. Sportivul de la Steaua a obținut cinci din cele 13 medalii de aur ale clubului său la întrecerea amintită.

Înotătorul de 17 ani a obţinut două victorii duminică, la 400 m mixt şi 800 m liber, după ce anterior se impusese la 400 m liber, 200 m fluture şi 1.500 m liber.

Duminică, proba masculină de 200 m liber a fost câştigată de Mihai Gergely (CSM Constanţa), cu timpul de 1 min 51 sec și o sutime. David Popovici (CS Dinamo) a fost cel mai bun în calificări (1 min 47 sec 39 sutimi), dar nu a luat startul în finală.

Popovici câștigase anterior cursele de 100 de metri liber și 100 metri fluture. 

Dublul campion mondial şi european David Popovici a câştigat clar proba de 100 m liber, sâmbătă, fiind cronometrat cu timpul 47 sec 85 sutimi, cu două secunde şi jumătate mai rapid decât al doilea clasat, Mihai Gergely (CSM Constanţa) și Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa).

Vineri, Popovici s-a impus în proba de 100 de metri fluture cu timpul de 52 sec 45 sutimi, la mai bine de o secundă de următorul clasat, Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) și Dragoş Ghile (CS Dinamo).

Iată rezultatele evenimentului:

DUMINICĂ:

FEMININ
400 m mixt
1. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 4:55.96
2. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua) 4:56.78
3. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 4:56.91

200 m liber
1. Ioana Maria Ştirbu (CSA Steaua) 2:03.39
2. Maysa Raţiu (CSA Steaua) 2:03.40
3. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua) 2:07.57 +4.18

50 m bras
1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 32.23
2. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 33.26
3. Alecsia Maria Tenciu (CS Dinamo Bucureşti) 33.47

100 m spate
1. Aissia Claudia Prisecariu (CS Dinamo Bucureşti) 1:01.69
2. Denisa Bacalu (CSA Steaua) 1:04.08
3. Alexandra Roxana Curcan (CSM Piteşti) 1:04.30

50 m fluture
1. Alexandra Bogdăneci (CSU Piteşti) 27.62
2. Eva Maria Paraschiv (CSM Constanţa) 27.64
3. Daria Măriuca Silişteanu (CS Dinamo Bucureşti) 27.90

800 m liber
1. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua) 8:57.89
2. Briana Păun (CSM Ploieşti) 9:01.87
3. Ioana Maria Ştirbu (CSA Steaua) 9:13.31

MASCULIN
400 m mixt
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 4:18.70
2. Robert Andrei Badea (CSA Steaua) 4:20.41
3. Mihnea Ionuţ Roşca (CSA Steaua) 4:37.90

200 m liber
1. Mihai Gergely (CSM Constanţa) 1:51.01
2. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 1:51.26
3. Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa) 1:51.68

50 m bras
1. Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) 28.38
2. Radu Vaipan (CSU Politehnica Timişoara) 28.56
3. Marius Adrian Niţu (ACS Universitar USH) 28.67

100 m spate
1. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 54.87
2. Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti) 55.31
3. Andrei Ungur (CS Universitatea Cluj) 56.62

50 m fluture
1. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 24.55
2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 24.61
3. Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius) 24.76

800 m liber
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 7:59.80
2. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 8:20.42
3. Andrei Theodor Proca (CSM Piteşti) 8:24.11 

 

SÂMBĂTĂ:

 

FEMININ
100 m bras
1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 1:10.12
2. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 1:11.61
3. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 1:12.93

100 m liber
1. Irina Ana Preda (CS Olimpia Bucureşti) 56.66
2. Maysa Raţiu (CSA Steaua) 57.04
3. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua) 57.90

200 m spate
1. Daria Măriuca Silişteanu (CS Dinamo Bucureşti) 2:13.36
2. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 2:19.62
3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 2:22.38

200 m fluture
1. Alexandra Bogdăneci (CSU Piteşti) 2:17.29
2. Andra Denisa Gorecki (CSA Steaua) 2:18.87
3. Simona Maria Predescu (CS Dinamo Bucureşti) 2:18.90

1.500 m liber
1. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua) 17:10.54
2. Eva Maria Paraschiv (CSM Constanţa) 17:17.17
3. Briana Păun (CSM Ploieşti) 17:19.02

MASCULIN
100 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 47.85
2. Mihai Gergely (CSM Constanţa) 50.34
3. Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa) 50.44

100 m bras
1. Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) 1:02.75
2. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 1:03.69
3. Marius Adrian Niţu (ACS Universitar USH) 1:04.46

200 m spate
1. Robert Andrei Badea (CSA Steaua) 2:01.52
2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 2:03.02
3. Alexandru Nistorescu (CSM Corona Braşov) 2:06.69

200 m fluture
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 2:00.16
2. Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius) 2:01.77
3. Dragoş Ghile (CS Dinamo Bucureşti) 2:04.25

1.500 m liber
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 15:32.87
2. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 15:53.00
3. Andrei Theodor Proca (CSM Piteşti) 15:57.04

Poate te interesează şi:

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Mai 2024

Nikola Jokic se alătură granzilor din istoria NBA după al treilea titlu de MVP

 Cu toate că Jokic a strălucit individual, echipa Denver Nuggets are probleme în semifinala Conferinței de Vest.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

 Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024

Cum reduci colesterolul cu ajutorul activităților sportive

 Activitatea fizică regulată este de multă vreme promovată ca o piatră de temelie a unui stil de viață sănătos.

Ştiri recente:

Autor: Pompiliu Constantin / 16 Mai 2024

Magia Cupei: Corvinul Hunedoara ne arată farmecul acestei competiții

 În ciuda unui format competițional total neatractiv, după cum este cel gândit de FRF, Cupa României la fotbal ne arată că mai are o urmă de farmec. 

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mai 2024

Rețeta pentru promovarea lui Como în Serie A: mulți bani, Fabregas și Henry

 După o absență de 21 de ani, Como a revenit în Serie A.

Autor: Nicolae Comănescu / 10 Mai 2024

Luptătoarele Kriszta Incze și Cătălina Axente, calificate la Jocurile Olimpice de la Paris

 România își consolidează prezența la Jocurile Olimpice în concursul de lupte.