Fabiano Caruana, câștigător al Superbet Chess Classic România

Autor: Nicolae Comănescu

Superbet Chess Classic România s-a terminat sub forma echilibrului. Americanul Fabiano Caruana a câştigat competiţia de şah cu 5,5 puncte, după ce a remizat în ultima rundă cu reprezentantul României, Richad Rapport.

Celălalt român din competiţie, Bogdan Deac, a încheiat pe locul 10, cu 3 puncte, el fiind învins în ultima etapă de campionul mondial Ding Liren.

Iată cum a arătat clasamentul final al competiției și premiile oferite participanților:

10. Bogdan Deac 3 - 10.500 dolari

Competiţia de şah clasic de la Bucureşti, Superbet Chess Classic România 2023, este prima din cele cinci etape ale circuitului internaţional Grand Chess Tour 2023. 10 dintre cei mai mari maeștrii ai șahului din lume, printre care şi campionul mondial şi doi dintre cei mai valoroşi şahişti ai României la acest moment au luat parte la eveniment.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Scrima masculină românească are viitor. Echipa de sabie juniori este vicecampioană mondială

România este campioana europeană en-titre la sabie masculin juniori.