CSM București a devenit campioana României la handbal feminin

Autor: Nicolae Comănescu

Cu patru etape înainte de finalul Ligii Naţionale, CSM Bucureşti a devenit campioană. „Tigroaicele” au câștigat deplasarea de la Brăila, cu Dunărea, scor 29-24.

Meciul s-a desfășurat într-o atmosferă tensionată. O consecință a acestui context plin de nervozitate a fost eliminarea cu cartonaș roșu a Cristinei Neagu, pentru cumul de trei eliminări de câte 2 minute, din care unul pentru întârzierea unei repuneri adverse, apoi gestul de a-i arăta obrazul unui arbitru.

Pe parchet, CSM București a dominat confruntarea și s-a desprins repede, iar la pauză conducea cu 15-10. S-a terminat 29-24. Elizabeth Omoregie şi Siraba Dembele Pavlovic au marcat câte 7 goluri pentru ''tigroaice'', iar Evelina Maria Louise Eriksson a apărat 10 şuturi. De la brăilence s-au remarcat sârboaicele Kristina Liscevic şi Jelena Lavko, autoare a câte 5 goluri fiecare.

CSM Bucureşti a câştigat al şaselea titlu naţional din istorie, după cele din 2015, 2016, 2017, 2018 și 2021.

Tot duminică, SCM Râmnicu Vâlcea și Măgura Cisnădie au reușit un joc spectaculos. În minutul 39, gruparea sibiană conducea la șase goluri, 23-17, dar s-a terminat 33-33, cu gol în ultima secundă marcat de brazilianca Giulia Guarieiro pentru Măgura Cisnădie.

Irina Glibko a reușit 11 goluri pentru vâlcence, iar Asuka Fujita a marcat de nouă ori. Iulia Gariaeva şi Giulia Guarieiro au fost cele mai bune de la gazde.

Alte rezultatele de duminică:

Gloria Bistriţa - CS Dacia Mioveni 24-19
CSM Târgu Jiu - SCM Universitatea Craiova 22-27
SCM Gloria Buzău - CSM Galaţi 35-25

Clasament
1. CSM Bucureşti 67 puncte (23 meciuri)
2. Rapid Bucureşti 52 puncte(21 meciuri)
3. Gloria Bistriţa 52 (22)
4, SCM Gloria Buzău 49 (22)
5. HC Dunărea Brăila 43 (22)

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.