SCM Râmnicu Vâlcea, încă o achiziție de top pentru sezonul viitor

Autor: Nicolae Comănescu

Echipa feminină de handbal SCM Râmnicu Vâlcea își construiește un lot puternic pentru sezonul viitor. După ce le-a anunțat deja pe extrema dreapta suedeză Nathalie Hagman (Neptunes de Nantes), centrul german Mia Zschoke (Storhamar), interul dreapta german Julia Maidhof (Bietigheim), centrul Rebeca Necula (CSM Slatina), pivotul sloven Natasa Ljepoja (Krim Mercator Ljubljana), vâlcencele au mai dat o lovitură.

Norvegianca Anniken Wollik va acoperi plecarea suedezei Elin Hansson. Wollik are 25 de ani şi a marcat 139 de goluri în acest sezon în campionatul Norvegiei, fiind a treia marcatoare a competiţiei.

''Aştept cu nerăbdare această mutare în România, să joc pentru Vâlcea. Am o impresie foarte bună despre club, aşa că nu a fost o alegere dificilă în a accepta oferta de transfer. Ştiu că este un colectiv deosebit la Vâlcea, abia aştept să-mi cunosc colegele, dar în mod special aştept să cunosc suporterii echipei, care ştiu că sunt minunaţi'', a declarat Wollik.

Ea a semnat pentru următoarele două sezoane cu SCM. Wollik a făcut parte din lotul Norvegiei pentru EURO 2022, reuşind să marcheze de 8 ori la turneul final, câştigând titlul de campioana europeană.

Alături de nou-venite, SCM le-a prelungit contractele următoarelor handbaliste: Daciana Hosu, Cristina Florica, Irina Glibko şi Asma Elghaoui.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.