Sportivii români au încheiat Europenele de Haltere de la Erevan cu 9 medalii de aur

Autor: Dan Voinea

Cele nouă medalii de aur cucerite de sportivii români la Campionatele Europene de Haltere au fost împărție în mod egal de Mihaela Cambei, Andreea Cotruța și Loredana Toma.

Intrată ultima în concurs, Toma a dominat întrecerile la categoria 71 de kilograme, stilul smuls. Românca a câștigat aurul cu 110 kg. Loredana s-a impus și la stilul aruncat, cu o performanță de 130 de kilograme și a luat aurul și la total, cu 240 de kg. Este pentru a cincea oară când Toma încheie europenele cu o triplă de aur, după Split (2017), București (2018), Batumi (2019) și Moscova (2021).

Câte trei medalii de aur au mai obținut Mihaela Cambei( categoria 49 de kg) și Andreea Cotruța (55 de kg). Mihaela Cambei a stabilit și două recorduri europene, 92 de kilograme la smuls și 198 la total.

Pe lângă cele nouă medalii de aur, România a adunat și trei medalii de argint, prin Cosmina Pană, la categoria 45 de kg (smuls și total) și Valentin Iancu, la 55 de kg (aruncat). Iancu a cucerit și două medalii de bronz (la smuls și total).  Așadar, cu o delegație formată din nouă sportivi, România a încheiat competiția de la Erevan cu 14 medalii (nouă de aur, trei de argint și două de bronz).

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Mai 2024

Nikola Jokic se alătură granzilor din istoria NBA după al treilea titlu de MVP

Cu toate că Jokic a strălucit individual, echipa Denver Nuggets are probleme în semifinala Conferinței de Vest.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024

Cum reduci colesterolul cu ajutorul activităților sportive

Activitatea fizică regulată este de multă vreme promovată ca o piatră de temelie a unui stil de viață sănătos.

Autor: Nicolae Comănescu / 10 Iun. 2024

Condamnare istorică pentru rasism în fotbalul spaniol. Se poate și la noi ?

Trei fani ai Valenciei au fost condamnați la închisoare.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Iun. 2024

Noua generație a preluat controlul tenisului. Alcaraz, campion la Roland Garros. Sinner, lider mondial

Novak Djokovic, ultimul mare nume din tripleta Federer-Nadal-Djokovic a coborât de pe primele două poziții ATP.

Autor: Pompiliu Constantin / 16 Mai 2024

Magia Cupei: Corvinul Hunedoara ne arată farmecul acestei competiții

În ciuda unui format competițional total neatractiv, după cum este cel gândit de FRF, Cupa României la fotbal ne arată că mai are o urmă de farmec.