Liga Florilor: CSM București răpune Bistrița, Rapid câștigă la Craiova, iar Râmnicu Vâlcea trece greu de Târgu Jiu

Autor: Nicolae Comănescu

Etapa a 22-a din Liga Florilor a oferit meciuri de interes, în urma cărora favoritele au ieșit învingătoare. Cele mai așteptate dueluri au fost CSM București-Gloria Bistrița și SCM Craiova-Rapid.

„Tigroaicele” din Capitală au avut o primă repriză dificilă în fața Gloriei Bistrița, dar forța Cristinei Neagu a făcut diferența. A fost 19-18 la pauză pentru echipa lui Adrian Vasile, dar după o analiză a arbitrilor scorul a fost modificat în 19-17. În partea secundă, CSM a fost mai eficientă în atac și a câștigat cu 35-29.

Cristina Neagu a fost jucătoarea meciului, cu 12 goluri pentru CSM. Siraba Dembele Pavlovic a înscris de șase ori, iar Emilie Hegh Arntzen şi Grace Zaadi au marcat câte 4 goluri. De la Gloria s-au remarcat Cristina Laslo, Nina Zulic şi Bianca Bazaliu, fiecare cu câte 6 goluri.

De acest eșec al Gloriei Bistrița profită Rapid, care a câștigat la Craiova în fața lui SCM. Oltencele au condus jocul mai bine de 40 de minute și părea că vor reuși o surpriză. Echipa lui Bogdan Burcea a condus cu 18-16, dar Rapid a avut câteva minute magice în care a marcat cinci goluri consecutiv fără să permită gazdelor să înscrie, iar de aici totul a decurs în favoarea echipei giuleștene, care a câștigat cu 25-21.

Sorina Grozav s-a remarcat de la Rapid, înscriind 7 goluri, iar un joc bun a făcut și Estavana Polman, care a marcat de patru ori. De la gazde, Katarina Slezak Krpez a reușit 6 goluri.

Un meci nesperat de greu a avut și SCM Râmnicu Vâlcea, care a câştigat cu emoţii meciul de acasă cu CSM Târgu Jiu. Echipa oaspete a avut 24-20 în minutul 50, dar SCM a reușit un final  de vis, cu şapte goluri consecutive şi s-a impus cu 30-27. Jovana Kovacevic a înscris 11 goluri, iar Irina Glibko 6 pentru vâlcence.

În alt meci, HC Dunărea Brăila nu a avut probleme cu CSM Slatina, pe care a învins-o cu 37-21, cea mai bună marcatoare a gazdelor fiind Maria Kanaval, cu 8 goluri.

Alte două meciuri ale etapei se vor juca joi, între HC Zalău – Măgura Cisnădie şi Minaur Baia Mare – Gloria Buzău, iar ultimul va avea loc duminică, între Gloria Bistriţa – Dacia Mioveni.

În clasament, CSM Bucureşti este aproape campioană, cu 64 puncte, fiind urmată de Rapid, cu 52 de puncte, Gloria Bistrița, 49 de puncte, iar Dunărea Brăila și Gloria Buzău de bat pentru locul 4, ambele având 43 de puncte (buzoiencele cu un meci mai puțin).

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.