România, fără medalie și după concursul la individual compus de la europene

Autor: Dan Voinea

Încă o zi în afara podiumului pentru gimnastele noastre la Campionatele Europene găzduite de Antalya. După primele două rotații, la paralele și bârnă, Ana Maria Bărbosu ocupa poziția a șaptea. La sol, sportiva care în 2020 cucerea șase medalii la europenele de junioare, a avut însă o evoluție mai puțin reușită, a primit doar 12.033 și a ieșit din lupta pentru medalii. Cea mai bună notă a obținut-o la sărituri, 13.400. Bărbosu a încheiat concursul pe locul 9, iar cealaltă reprezentantă a României, Amalia Ghigoarță, a terminat pe 19.

Noua campioană europeană la individual compus este din Marea Britanie, Jessica Gadirova.  Argintul i-a revenit Zsofiei Kovacs, prima gimnastă maghiară medaliată la individual compus la Campionatele Europene. Pentru România, șansele la medalii rămân în finalele pe aparate, care vor avea loc sâmbătă și duminică. Sabrina Voinea va evolua la sol și sărituri, Amalia Ghigoarță la bârnă, iar Ana Maria Bărbosu la sol.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024